E-papierosy i skutki ich stosowania u podwójnych palaczy Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 27 stycznia 2016 12:44

E-papierosy i skutki ich stosowania u podwójnych palaczy

E-papierosy, które są obecne na polskim rynku od kilku lat, powszechnie uważane są za zdrowsze zamienniki papierosów. Wiele osób sięga po tę formę palenia sądząc, że jest mniej szkodliwa i zmniejsza ryzyko uzależnienia. Jednak ostatnio przeprowadzone badania wśród podwójnych palaczy wskazują, że papierosy elektroniczne są równie mocno uzależniające, co tradycyjne wyroby tytoniowe.

Negatywny wpływ e-papierosów na zdrowie człowieka oraz zagrożenie uzależnienia skłoniło WHO do rekomendacji zaprzestania sprzedawania elektronicznych papierosów osobom nieletnim. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że elektroniczne zamienniki wyrobów tytoniowych są szkodliwe dla dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży.
Badania, które zostały przeprowadzone w Polsce pomiędzy grudniem 2013 i lutym 2014 pokazują, że e-papierosy mogą uzależniać znacznie szybciej niż papierosy tradycyjne. W wyniku ankiety przeprowadzonej wśród 2 213 polskich uczniów w wieku od 16 do 18 lat stwierdzono, że 21.8 % jednocześnie używało papierosów elektronicznych i paliło wyroby tytoniowe (tzw. podwójni palacze). Liczba ich była wyższa niż uczniów konsumujących tylko jeden z tych wyrobów. Podwójni palacze chętniej palili na co dzień wyroby tytoniowe (adjusted odds ratio) AOR= 3.54 (95 % CI 2.34-5.36) i palili ich więcej AOR=0.27 (95 % CI 0.12-0.57)] niż ucząca się młodzież, która paliła jedynie wyroby tytoniowe.
Autorzy podsumowują, że nastolatkowie używający jednocześnie papierosów elektronicznych i wyrobów tytoniowych nie wypalają mniejszej ilości wyrobów tytoniowych od nastolatków używających tylko wyrobów tytoniowych. Młodzież używająca obu produktów paliła znacznie częściej i w większych ilościach, niż osoby konsumujące tylko jeden wyrób .
Niestety w Polsce rynek e-papierosów wciąż jest nieuregulowany. Łatwy dostęp do tych produktów oraz brak zakazu ich palenia w przestrzeni publicznej wpływają na wysoką częstotliwość konsumpcji. Nawet jeżeli niektóre elektroniczne odpowiedniki papierosów zawierają mniej substancji szkodliwych niż tradycyjne papierosy, to ich częste używanie powoduje, że do organizmu trafiają inne związki szkodliwe oraz niekontrolowana dawka nikotyny.
„Nieważne czy palimy tradycyjne papierosy czy e-papierosy, podejmujemy ryzyko zachorowania na choroby serca, układu krążenia, choroby nowotworowe tchawicy, jamy ustnej, gardła, pęcherza czy nerek, a także raka płuca. Pamiętać należy, że e-papierosy nie stanowią skutecznego sposobu odzwyczajania od palenia tytoniu.” – podkreśla prof. Tadeusz Orłowski z Polskiej Grupy Raka Płuca.
Rak płuca statystycznie jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród pacjentów onkologicznych. Nowotwory złośliwe płuca w Polsce stanowią 21% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn i 9% u kobiet (dane statystyczne z 2010). Rak płuca dotyka przeważnie osoby w średnim i starszym wieku. Palacze wdychają trujące związki chemiczne odkładające się przez lata w organizmie. Złogi substancji smolistych potęgują swoje działanie w czasie, stając się jeszcze bardziej szkodliwe i zwiększając ryzyko zachorowania na nowotwór.

 

/źródło - /

Poprawiony: środa, 27 stycznia 2016 12:52