Seniorze, zadbaj o swoje zdrowie i zaszczep się przeciw grypie bezpłatnie!
Wpisany przez s.z.   
poniedziałek, 04 grudnia 2023 13:48

Seniorze, zadbaj o swoje zdrowie i zaszczep się przeciw grypie bezpłatnie!

Grudzień to dobry moment, aby zaszczepić się przeciwko grypie. Profesor Adam Antczak zaleca szczepienie osobom starszym, cierpiącym na choroby przewlekłe, aby zabezpieczyć się przed szczytem zachorowań na grypę, który dopiero przed nami. W Polsce szczepi się jedynie 20% seniorów, którzy są szczególną grupą osób i powinny jak najlepiej dbać o swoje zdrowie. Co istotne, od 1 września br. szczepionki przeciw grypie są dostępne bezpłatnie dla osób powyżej 65 r.ż.


- Szczepienie przeciwko grypie to inwestycja w swoje zdrowie, która nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę, ale również minimalizuje ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań po grypie, tj.: m.in. chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, przewlekłych chorób układu oddechowego – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, pulmonolog kierownik Katedry Pulmonologii, Reumatologii i Immunologii Klinicznej, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.


- Niestety liczba szczepień w tym sezonie w Polsce spadła o 20% w stosunku do poprzedniego sezonu grypowego 2022/2023 . To bardzo niepokojąca informacja – podkreśla prof. Adam Antczak. Należy pamiętać, że czas potrzebny na wykształcenie odporności to około 2-3 tygodni, dlatego w tej chwili jest najlepszy moment żeby się zaszczepić i zdążyć przed szczytem zachorwań na grypę, który przypada od stycznia do marca – dodaje ekspert i zwraca uwagę na potrzebę szczepienia osób starszych, które należą do jednej z grup ryzyka, które ze względu na możliwość wystąpienia groźnych powikłań powinny poddawać się corocznym szczepieniom.

Komu przysługuje refundacja na szczepionkę przeciw grypie?

Od 1 września 2023 roku bezpłatnie przeciwko grypie można szczepić niemowlęta (po ukończeniu 6 miesiąca życia), starsze dzieci i młodzież (do lat 18), osoby po 65. roku życia i kobiety w ciąży. Dorośli po 18 r. ż., którzy nie ukończyli 65 lat i należą do grupy ryzyka (jeden z preparatów jest refundowany dla wszystkich), przysługuje refundacja w wysokości 50 proc.
W ostatnim sezonie grypa powróciła po prawie dwóch latach niskiego poziomu zakażeń. Sezon grypowy w Europie rozpoczął się w minionym sezonie wcześniej niż w czterech poprzednich: zapadalność na grypę w pierwszych 21 tygodniach znacznie przewyższyła tę zgłaszaną w tym samym okresie w poprzednich latach, a liczba przyjęć do szpitali z powodu grypy rosła od jesieni ubiegłego roku .
W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa zwykle od października do maja, a szczyt zachorowań przypada na okres między styczniem a marcem. Dlatego grudzień to dobry czas, aby się zaszczepić.
Seniorze, jeśli w tym sezonie jeszcze nie zaszczepiłeś się przeciwko grypie, nie czekaj! Posłuchaj zaleceń lekarzy i bezpłatnie zaszczep się już teraz, kiedy jest na to najlepszy czas. Zadbaj o swoje zdrowie.

/źródło - /