"Zrób porządek w szafie" PDF
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 01 października 2023 17:59

"Zrób porządek w szafie"

Już 1 października 2023 rusza nabór szkół podstawowych i ponadpodstawowych do kolejnej edycji akcji „Zrób porządek w szafie”, organizowanej cyklicznie przez Fundację Eco Textil. Celem akcji jest edukacja dzieci i młodzieży na temat negatywnego wpływu nadprodukcji ubrań na środowisko naturalne oraz wsparcie potrzebujących.

- “Dzięki zbiórkom odzieży wśród młodzieży szkolnej, nie tylko dbamy o środowisko, a dodatkowo uczymy młodzież pomagać potrzebującym. Przede wszystkim stwarzamy okazję do rozmowy o tym, jak każdy z nas, przez nasze, często nie dość przemyślane decyzje zakupowe, ma wpływ na przyszłość naszej planety,” - mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil, która od lat zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat drugiego obiegu tekstyliów.

Na czym polega akcja?

Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele zbierają na terenie szkoły niepotrzebne ubrania. Po zakończonej zbiórce, Fundacja Eco Textil przewozi odzież do sortowni. Zebrane ubrania zostaną wprowadzone do drugiego obiegu, dzięki czemu mają szansę posłużyć komuś innemu, zamiast trafić na wysypisko śmieci. Wszystko, co nadaje się wciąż do użytku, wróci na rynek. To co nie może być już noszone - zostanie przetworzone w ramach recyklingu.

- “Chcemy zwracać uwagę także tego najmłodszego pokolenia na istotę problemu zanieczyszczenia tekstyliami oraz przybliżyć im rozwiązanie w postaci zamkniętego obiegu, do którego już niebawem wszyscy będziemy musieli się przyzwyczaić. Dzięki zbiórce kształtujemy pozytywne wzorce i szerzymy wiedzę z zakresu less waste. Uczniowie niosą przekazane im idee dalej, dzielą się wiedzą z rodzicami i rodzeństwem, a drugi obieg staje się tematem rozmów. A to pozwala naszej edukacyjnej misji zataczać coraz szersze kręgi.” - mówi Monika Lipnicka.

Szkoła, które zbierze najwięcej ubrań otrzyma nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych, z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego lub innych pomocy dydaktycznych dla potrzebujących. Szkoły które zajmą 2 i 3 miejsce będą miały do rozdysponowania nagrody w wysokości 1000 złotych.

W poprzedniej, wiosennej, edycji wzięły udział aż 52 szkoły z całej Polski - zarówno te z dużych miast, jak i te z niewielkich miejscowości. Łącznie udało się zebrać blisko 40.000 kg ubrań. Najwięcej zebrała szkoła podstawowa z Hyżnego na Podkarpaciu, ale niezwykłym zaangażowaniem wykazały się także szkoły z Żor i Skarżyska-Kamiennej.

Informacje dla szkół:

Zgłoszenia przyjmowane będą już od 1 października. Zbiórka potrwa do 15 listopada. W tym czasie społeczność szkolna zbiera odzież oraz raportuje o ilości zebranych kilogramów ubrań. Na tej podstawie będzie tworzony ranking. W jaki sposób można przystąpić do programu?

Zgłosić można się przez formularz lub poprzez formularz na stronie www.ecotextil.pl

Zgłaszać mogą się szkoły podstawowe lub ponadpodstawowe na terenie całego kraju. Więcej informacji na stronie Fundacji Eco Textil oraz pod numerem telefonu 600 854 648.

/źródło - /