Wyświetl # 
 
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Pacjent w obliczu zawału serca...

Pacjent w obliczu zawału serca...

Pacjent w obliczu zawału serca – ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna pacjenta z wysokim cholesterolem

03 Gru 2022 S.Z.
Leczenie doustne zatrzymało postęp SMA

Leczenie doustne zatrzymało postęp SMA

23-letni Franek Słotwiński jest studentem III roku informatyki w jednej z najlepszych szkół wyższych w Polsce. Kacper Turczyn chętnie poszedłby w jego ślady – jest uzdolnionym siedemnastolatkiem, pasjonatem komputerów i marzy o studiach programistycznych. Choć chłopcy się nie znają, wiele ich łączy – nie tylko pasja informatyczna, ale również to, że obaj chorują na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Obaj od trzech lat uczestniczą w badaniu klinicznym JEWELFISH i w jego ramach przyjmują doustny lek na tę chorobę – risdiplam. Dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia, risdiplam jest od 1 września refundowany dla polskich pacjentów z SMA. O tym, jakie są efekty leczenia tym lekiem opowiadają mamy chłopców.

 

02 Gru 2022 S.Z.
Opieka długoterminowa w Polsce: To już nie kryzys, to początek zapaści!

Opieka długoterminowa w Polsce: To już nie kryzys, to początek zapaści!

- Rząd oddał opiekę długoterminową walkowerem - tak podsumował ostatnie 7 lat sprawowania władzy przez Zjednoczoną Prawicę prof. Piotr Błędowski, ze Szkoły Głównej Handlowej, podczas zakończonej w piątek (25 listopada) w Warszawie dwudniowej konferencji „Opieka długoterminowa w Polsce - dzisiaj i jutro”.
Mimo przyjętego wcześniej zaproszenia, nie pojawili się na niej przedstawiciele żadnego z resortów odpowiedzialnych za system opieki nad osobami starszymi, niesamodzielnymi i niepełnosprawnymi. Nie było również nikogo z NFZ.

01 Gru 2022 S.Z.
Refundowane leczenie doustne SMA: dla kogo i na jakich zasadach?

Refundowane leczenie doustne SMA: dla kogo i na jakich zasadach?

Od 1 września 2022 polscy pacjenci z rdzeniowym zanikiem mięśni mają dostęp do wszystkich trzech terapii zarejestrowanych w leczeniu SMA, zgodnie z zapisami zintegrowanego programu lekowego B.102FM. Osoby, które mają udokumentowane przeciwwskazania do leczenia lekiem dokanałowym, mogą otrzymywać leczenie doustne – lekiem risdiplam. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby móc otrzymać terapię doustną? Jak w praktyce wygląda dostęp do tego leczenia? Czy istnieje ryzyko związane ze zmianą terapii na leczenie doustne? Na te i inne pytania pacjentów odpowiada prof. dr n. med. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Chorych na Rdzeniowy Zanik Mięśni.

28 Lis 2022 S.Z.
Nie ignoruj utraty nawet jednego zęba - może się to bardzo źle skończyć!

Nie ignoruj utraty nawet jednego zęba - może się to bardzo źle skończyć!

Utratą zęba martwimy się zazwyczaj tylko wtedy, kiedy brak jest bardzo widoczny. Gdy ubytek jest położony nieco głębiej w jamie ustnej, znacznie mniej przejmujemy się tym faktem. Po prostu taki brak w uzębieniu jest praktycznie niezauważalny, nie wyrządza szkody wizualnej i nie powoduje poczucia dyskomfortu estetycznego. Warto jednak mieć na uwadze, że nie tylko o estetykę chodzi, a głównym powodem dla którego należy zadbać o każdy, nawet pojedynczy brak w uzębieniu, jest zdrowie i komfort funkcjonowania.

24 Lis 2022 S.Z.
5 mitów nt. POChP

5 mitów nt. POChP

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc 2022
„Nie palę papierosów, więc mnie nie dotyczy”; „Jestem za młody, żeby ją mieć”. To niektóre z popularnych opinii na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która dotyka w Polsce nawet 2 mln osób!(1) Czy są one prawdziwe? W ramach kampanii Płuca Polski, z okazji obchodzonego 16 listopada Światowego Dnia POChP, obalamy mity na temat jednej z najczęstszych chorób płuc.

22 Lis 2022 S.Z.
Zakażenia układu moczowego – co robić, gdy pęcherz choruje!

Zakażenia układu moczowego – co robić, gdy pęcherz choruje!

Zakażenia układu moczowego to jedne z najczęstszych infekcji, jakie miewamy! Panuje wiele wątpliwości na temat właściwego postępowania przy tego typu schorzeniach. Czy można leczyć się na własną rękę? Kiedy pójść do lekarza? Czy i jakie badania wykonać? Czy rzeczywiście można złapać tzw. „wilka” oraz czy żurawina pomaga ma bolący pęcherz? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Dominik Cieniawski – nefrolog i lekarz chorób wewnętrznych z krakowskiego SCM clinic.

21 Lis 2022 S.Z.
Co 6 sekund na świecie umiera kolejna osoba z powodu palenia.

Co 6 sekund na świecie umiera kolejna osoba z powodu palenia.

W Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu pożegnaj nałóg z dymem!

17 Lis 2022 S.Z.
Ablacja – skuteczny sposób na „podstępną” arytmię

Ablacja – skuteczny sposób na „podstępną” arytmię

Zaburzenia rytmu serca - arytmie - dają całe spektrum objawów. Zwykle są odczuwane jako kołatania serca, dawniej nazywane palpitacjami. Niekiedy powodują mylące objawy naśladujące „roztrój żołądka”, ściskanie w gardle czy zawroty głowy. Rzadziej mogą powodować grożące urazem omdlenia, a w skrajnych przypadkach niebezpieczne dla życia zatrzymanie krążenia. Przyczynę uczucia „nieprawidłowej pracy serca” trzeba zawsze sprawdzić. Współczesna medycyna oferuje sposoby na bezpieczne i skuteczne leczenie nawet najgroźniejszych arytmii – przekonuje dr n. med. Krzysztof Kaczmarek, kardiolog z Kliniki Elektrokardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

13 Lis 2022 S.Z.
Problemy układu pokarmowego - porady specjalisty gastrologa

Problemy układu pokarmowego – wszystko co chcielibyśmy wiedzieć, ale wstydzimy się zapytać - porady specjalisty gastrologa

Wzdęcia, zaparcia, zgaga, biegunka – to dla wielu ludzi wstydliwy problem, z którym zmagają się w milczeniu lub niepotrzebnie go bagatelizują. Tymczasem w wielu wypadkach konsultacja ze specjalistą i wprowadzenie zmian w diecie mogą znacząco poprawić nasz komfort życia. Jakie objawy powinny być dla nas sygnałem, że konieczna jest wizyta u lekarza? Na co uważać w diecie, jakie badania wykonać i w jaki sposób przygotować się do wizyty u gastrologa? Wyjaśnia doktor Grzegorz Naprawa, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii ze Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim Grupa American Heart of Poland.

11 Lis 2022 S.Z.
Dobry czas na leczenie zaćmy

Dobry czas na leczenie zaćmy

W efekcie pandemii COVID-19 liczba wykonywanych operacji usunięcia zaćmy w Polsce znacząco spadła. Nieoczekiwanym, choć pozytywnym efektem ubocznym tej sytuacji jest brak kolejek do tego zabiegu – w większości województw czas oczekiwania na ten zabieg nie przekracza obecnie dwóch miesięcy (1), a w przypadku wielu szpitali jest często znacząco krótszy. Z zabiegiem usunięcia zaćmy nie warto zwlekać – aż 93% pacjentów, którzy wzięli udział w akcji „Mamy zaćmę na oku” przyznało, że pogarszający się wzrok w jakimś stopniu przeszkadza im w codziennym w funkcjonowaniu, u 33% z nich zdiagnozowano zaćmę (2).

10 Lis 2022 S.Z.
Co robić, by nie zwolnić tempa na jesień?

Co robić, by nie zwolnić tempa na jesień?

Jesienna aura wpływa na pogorszenie samopoczucia i może sprzyjać różnym infekcjom. Warto zadbać w tym czasie o swoją odporność, by nie dać się chorobom. A pomogą w tym: aktywność fizyczna, zdrowa, zbilansowana dieta pełna warzyw oraz owoców, jak i suplementacja witamin (szczególnie witaminy D i witaminy C). Nie ignoruj też sygnałów od swojego organizmu i podczas jesieni wykonaj badania!

10 Lis 2022 S.Z.
Sezon grypowy w pełni. Powikłania po niej mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Sezon grypowy w pełni. Powikłania po niej mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Grypa to choroba zakaźna wywołana przez wirusy. Najczęściej na grypę chorujemy w okresie jesienno-zimowym. Rozwija się najczęściej nagle, towarzyszą jej objawy ze strony układu oddechowego oraz objawy ogólnoustrojowe, m.in. wysoka temperatura, ból głowy, zmęczenie, kaszel, bóle mięśni i stawów. Wirusy grypy są często przez nas bagatelizowane, a niestety jej niewyleczone następstwa mogą być bardzo groźne, o czym mówi dr hab. n. med. Adam Janas, kardiolog, Grupa American Heart of Poland.

04 Lis 2022 S.Z.
Życie po udarze. Stań na nogi, otwórz dłoń – spastyczność można i trzeba leczyć!

Życie po udarze. Stań na nogi, otwórz dłoń – spastyczność można i trzeba leczyć!

Problemy z samodzielnym ubraniem się, higieną osobistą czy poruszaniem się to w Polsce codzienność kilkudziesięciu tysięcy chorych po przebytym udarze mózgu. Przy okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Udaru Mózgu eksperci kampanii „Życie po udarze” przypominają, że jedną z istotnych, częstych i nierzadko bagatelizowanych konsekwencji choroby jest spastyczność. Wzmożone napięcie mięśniowe utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjentów i wykonywanie najprostszych czynności, a przez charakterystyczne symptomy – stygmatyzuje chorych po udarze mózgu (1). Wciąż jednak niewielu pacjentów i ich opiekunów jest świadomych, że tak nie musi być.

02 Lis 2022 S.Z.
Oddaj krew pępowinową na cele publiczne!

Oddaj krew pępowinową na cele publiczne!

Dni Krwi Pępowinowej to akcja społeczna, która odbędzie się od 1 do 10 listopada 2022 w polskich szpitalach już po raz siódmy. Jej punktem kulminacyjnym będzie obchodzony na całym świecie 15 listopada Światowy Dzień Krwi Pępowinowej. Celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat możliwości wykorzystania komórek macierzystych krwi pępowinowej oraz powiększenie zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych. Kampanię organizuje Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM).

31 Paź 2022 S.Z.
Czekasz na zaproszenie na mammografię? Możesz go nie dostać! Zapisz się sama już dziś

Czekasz na zaproszenie na mammografię? Możesz go nie dostać! Zapisz się sama już dziś

Jeszcze nie tak dawno Polki objęte Programem Profilaktyki Raka Piersi otrzymywały raz na dwa lata listowne zaproszenia na bezpłatną mammografię. Jednak z wysyłki zrezygnowano, toteż teraz panie w wieku 50-69 lat powinny zgłaszać się na badanie samodzielnie. Jak? Gdzie? Kiedy? Jest to bardzo proste!

28 Paź 2022 S.Z.
Przychodzi senior do fizjoterapeuty

Przychodzi senior do fizjoterapeuty

W wieku senioralnym należy dbać o sprawność mięśni i stawów, bo to podstawa zdrowia całego organizmu. Profesjonalne wsparcie w tych problemach zapewni fizjoterapeuta. Kiedy wybrać się na wizytę – wyjaśnia Aleksander Trybicki, fizjoterapeuta Centrum Medycznego Damiana.

25 Paź 2022 S.Z.
Na czym nie warto oszczędzać? O tych rzeczach musisz koniecznie pamiętać

Na czym nie warto oszczędzać? O tych rzeczach musisz koniecznie pamiętać

Polacy wydają coraz więcej na leczenie – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. I choć znane jest powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”, rodacy niechętnie korzystają z profilaktyki. Dlaczego? M.in. ze względu na koszty wizyt u specjalistów czy te związane z zakupem odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń bądź suplementów diety. To pozorne oszczędności, które na dłuższą metę nie są opłacalne. Brak prewencji w obszarze zdrowia sprawia, że w konsekwencji jeszcze więcej zapłacimy za leczenie. Nominalne wydatki na zdrowie wzrosły w roku 2020 o 2,7 proc., a w roku 2021 o 13,9 proc. Na czym jeszcze nie warto oszczędzać?

24 Paź 2022 S.Z.
Jesienna dawka zdrowia

Jesienna dawka zdrowia

I znowu jesień - pomyśli większość z nas, wzdychając raczej z pewną nostalgią i smutkiem niż z optymizmem i zadowoleniem. Mniej słońca, krótkie dni, pogoda „pod psem” jak co roku zatrzymają nas na dłużej w domowych pieleszach, rozleniwiając i kierując raczej w kierunku telewizora niż parku, basenu czy siłowni.

22 Paź 2022 S.Z.
Pierwsza pomoc – czy wiemy jak jej udzielić?

Pierwsza pomoc – czy wiemy jak jej udzielić?

13 października obchodziliśmy Dzień Ratownika Medycznego. Większość z nas w pewnym momencie życia zetknęła się z podstawami zasad pierwszej pomocy. Jednak czy w sytuacji kryzysowej wiedzielibyśmy, jak pomóc? Czy potrafilibyście użyć AED - automatycznego defibrylatora zewnętrznego? To z pewnością wiedza i umiejętności, które wymagają systematycznego odświeżania. O przypomnienie podstawowych zasad poprosiliśmy ratownika medycznego Jakuba Rychlika z Akademii Ratownictwa LUX MED.

20 Paź 2022 S.Z.