Wyświetl # 
 
Tytuł artykułu Utworzony Autor
Upały a choroby układu krążenia - jak dbać o serce w gorące dni?

Upały a choroby układu krążenia - jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób z chorobami układu krążenia. - Upał obciąża serce i naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu - podkreśla dr n. med. Maciej Pruski jr., kardiolog American Heart of Poland. Dlatego tak ważne jest, aby w czasie upałów zachować szczególną ostrożność i stosować się do zaleceń chroniących układ sercowo-naczyniowy.

05 Lip 2025 S.Z.
E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej szkodliwe, coraz więcej badań pokazuje, że również e-papierosy, w tym te beznikotynowe, mają niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, ale - jak się okazuje - również na ... zdrowie jamy ustnej.
Razem z dr n. med. Natalią Stefanik, lekarzem dentystą, ekspertką marki Elgydium, przyglądamy się jak vapowanie wpływa na zdrowie naszej jamy ustnej.

05 Lip 2025 S.Z.
Tych oznak problemów ze wzrokiem nie lekceważ!

Tych oznak problemów ze wzrokiem nie lekceważ!

Nasz wzrok potrafi wyraźnie sygnalizować, gdy dzieje się z nim coś złego. O tym, jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój i kiedy nie zwlekać z konsultacją okulistyczną, opowiada lek. Tomasz Tomczyk – specjalista okulista z Oko-Test, prowadzący gabinety w Olkuszu i Nowym Targu.

04 Lip 2025 S.Z.
Upały – jak sobie radzić? Porady internisty

Upały – jak sobie radzić? Porady internisty

Trwa pierwsza wakacyjna fala upałów w Polsce. Jak radzić sobie z ekstremalnymi temperaturami i uniknąć niebezpiecznego dla zdrowia udaru cieplnego? Praktyczne wskazówki i ostrzeżenia przedstawia dr Piotr Kajfasz, internista i specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

02 Lip 2025 S.Z.
Higiena jamy ustnej podczas leczenia jej nowotworu

Higiena jamy ustnej podczas leczenia jej nowotworu 

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące Polaków słyszy diagnozę złośliwego nowotworu jamy ustnej, a sukces leczenia w dużej mierze zależy od wczesnego wykrycia i odpowiedniej opieki. W trakcie terapii onkologicznej często pojawiają się dokuczliwe problemy w obrębie jamy ustnej: bolesne zmiany, stany zapalne, suchość błony śluzowej czy infekcje. To wszystko może utrudniać codzienne funkcjonowanie – jedzenie, mówienie czy nawet uśmiech.

02 Lip 2025 S.Z.
Nadpotliwość - uporczywy problem, proste rozwiązanie

Nadpotliwość - uporczywy problem, proste rozwiązanie

Jest problemem częstym i bardzo dokuczliwym. Szacuje się, że z powodu nadpotliwości cierpi od 1 do 5 proc. populacji. W rzeczywistości odsetek ten jest zapewne znacznie wyższy, ponieważ problem często bywa nie zdiagnozowany i niedoszacowany. Wiele osób nie zgłasza objawów lekarzowi, traktując je jako „niewygodny, ale niechorobowy” problem. Lekarka mówi o wszystkim, co warto wiedzieć na temat nadpotliwości i tłumaczy, jak dokładnie przebiega proces leczenia.

30 Cze 2025 S.Z.
Borelioza w natarciu! Eksperci ostrzegają przed cichym zagrożeniem.

Borelioza w natarciu! Eksperci ostrzegają przed cichym zagrożeniem.

Mieszkańcy Łodzi i regionu powinni mieć się na baczności – sezon na kleszcze w pełni, a wraz z nim rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Ta groźna choroba odkleszczowa nie tylko atakuje stawy i układ nerwowy, ale może też prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. W Polsce w 2024 roku zarejestrowano aż 29 347 przypadków boreliozy, z czego 455 to cięższa postać – neuroborelioza. Choć Narodowy Fundusz Zdrowia nie opublikował jeszcze szczegółowych danych dla województwa łódzkiego, lekarze biją na alarm – przypadków jest coraz więcej, a nie wszyscy potrafią rozpoznać zagrożenie.

29 Cze 2025 S.Z.
Nowoczesna implantologia stomatologiczna

Nowoczesna implantologia stomatologiczna

Rozwój implantologii stomatologicznej w ostatnich latach wszedł na zupełnie nowy poziom. Jak podkreśla dr n. med. Tomasz Nowak - chirurg stomatologiczny i implantolog z krakowskiego Loftdent, dziś celem jego pracy nie jest już jedynie odbudowa utraconego zęba, ale także maksymalna estetyka, minimalna inwazyjność, wieloletnia trwałość i jak najlepsze funkcjonowanie implantów. W rozmowie z nami opowiada, dokąd zmierza w tym zakresie nowoczesna chirurgia stomatologiczna.

28 Cze 2025 S.Z.
Egzotyczne infekcje – czego możesz się nabawić na wakacjach poza Europą?

Egzotyczne infekcje – czego możesz się nabawić na wakacjach poza Europą?

Marzysz o egzotycznych wakacjach? Bujna przyroda, tropikalne plaże i nowe smaki kuszą podróżników, ale razem z nimi przyjeżdżają często nieproszonymi gośćmi – groźne choroby zakaźne, o których w Polsce mało się mówi. Malaria, denga, wirus Zachodniego Nilu czy leptospiroza to tylko niektóre z infekcji, które mogą przywieźć z urlopu turyści odwiedzający Afrykę, Azję, Amerykę Południową czy tropikalne wyspy.
O tym, jak się przed nimi chronić i kiedy zgłosić się do lekarza, mówi dr Agata Błońska z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi.

25 Cze 2025 S.Z.
Wybielanie zębów z Tik Toka – moda, która może zaszkodzić...

Wybielanie zębów z Tik Toka – moda, która może zaszkodzić. Stomatolog wyjaśnia, dlaczego warto uważać

Moda wybielania zębów nie słabnie. W mediach społecznościowych co jakiś czas pojawiają się „magiczne” przepisy: pasta z sody i wody utlenionej, sok z cytryny, sól kuchenną, a ostatnio – mieszanka ze sproszkowanego węgla aktywnego. Teoretycznie naturalne, tanie i dostępne, w praktyce mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa i nadwrażliwości zębów. Dlaczego stomatolodzy ostrzegają przed takimi eksperymentami? Odpowiada lek. stom. Karolina Cepińska z kliniki L’experta.

24 Cze 2025 S.Z.
Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności...

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności...

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami. Nadwrażliwość zębów może skutecznie zepsuć letni nastrój. O tym, dlaczego nadwrażliwość nasila się latem i jak możemy z nią walczyć, opowiada Joanna Dziewit, dyplomowana higienistka.

23 Cze 2025 S.Z.
Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają się z uprzedzeniami, które utrudniają im dostęp do leczenia i skutecznego wsparcia. Tymczasem według danych WHO już 650 milionów osób na świecie zmaga się z otyłością, a aż 2 miliardy cierpi na nadwagę. Psycholożki dr Marzena Sekuła i Ewa Niewola podkreślają, że leczenie otyłości wymaga indywidualnego podejścia i zrozumienia złożonych mechanizmów tej choroby.

19 Cze 2025 S.Z.
Zamiast sali weselnej, sala szpitalna... SZUKAMY DAWCY SZPIKU !!!

Zamiast sali weselnej, sala szpitalna...

28-letnia pielęgniarka z Małkini Górnej po raz drugi czeka na zgodnego dawcę szpiku

18 Cze 2025 S.Z.
Laserowa korekcja wzroku – szansa dla kandydatów do służb mundurowych i zawodów wymagających perfekcyjnego widzenia

Laserowa korekcja wzroku – szansa dla kandydatów do służb mundurowych i zawodów wymagających perfekcyjnego widzenia

• Właśnie wystartowała ogólnopolska kampania „Zawodowy Wzrok” sieci klinik okulistycznych Optegra. Jest ona skierowana do osób w wieku 20-55 lat – kandydatów do służb mundurowych i osób wykonujących zawody wymagające perfekcyjnego widzenia.
• Wzrok to jedno z kluczowych narzędzi pracy w służbach mundurowych, wojsku, straży pożarnej oraz w zawodach, w których liczy się refleks, precyzja i natychmiastowa reakcja. Tymczasem wada wzroku to jedna z najczęstszych przyczyn odrzucenia kandydatów w procesie rekrutacji.
• Dlatego od czerwca do września br. przedstawiciele takich profesji, jak m.in. służby mundurowe, kierowcy, pracownicy biurowi, kosmetolodzy, personel medyczny czy górnicy, mogą skorzystać z oferty specjalnej i wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku. Nowoczesna laserowa korekcja wzroku może skutecznie i bezpiecznie pomóc spełnić wymagania zdrowotne, otwierając drzwi do wymarzonej służby.
• Zabiegi wykonywane w klinikach Optegra wykorzystują najnowsze technologie, dzięki czemu już następnego dnia po zabiegu wielu pacjentów może wrócić do pracy lub uprawiania sportu.

15 Cze 2025 S.Z.
Polacy w wieku 18-25 lat z niskimi dochodami i słabym wykształceniem mają duży problem w myciem zębów

Polacy w wieku 18-25 lat z niskimi dochodami i słabym wykształceniem mają duży problem w myciem zębów

Przeszło połowa Polaków w wieku 18-25 lat myje swoje zęby pastą dwa razy dziennie. Znawcy tematu podkreślają, że ten wynik powinien budzić niepokój. Z kolei jeden na pięciu młodych rodaków wykonuje ww. czynność tylko raz dziennie, a jeden na dziesięciu – trzy razy dziennie. Część osób sporadycznie dba w ten sposób o higienę jamy ustnej. Eksperci alarmują, że takie podejście wynika w dużej mierze z lenistwa i może mieć różne negatywne konsekwencje. Apelują też, że potrzebna jest w tej kwestii intensywna edukacja, bo inaczej będzie coraz gorzej.

13 Cze 2025 S.Z.
„RSM – nastawienie na leczenie” – wsparcie dla kobiet z zaawansowanym rakiem szyjki macicy

„RSM – nastawienie na leczenie” – wsparcie dla kobiet z zaawansowanym rakiem szyjki macicy

Rak szyjki macicy w dalszym ciągu pozostaje poważnym problemem zdrowotnym w Polsce. Choć dostępne są skuteczne narzędzia profilaktyki, wciąż zbyt wiele kobiet trafia do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium choroby. To znacznie ogranicza możliwości leczenia i wpływa na rokowania. Dodatkowo, nawet po skutecznej terapii, część pacjentek doświadcza nawrotu choroby – często po kilku latach względnego spokoju. Dlatego tak ważne są regularne badania, czujność onkologiczna oraz kompleksowe wsparcie kobiet dotkniętych tym nowotworem. W obliczu niedawnych, długo oczekiwanych zmian w programie profilaktyki raka szyjki macicy, w tym wprowadzenia nowego modelu badań przesiewowych zwiększa się szansa na wczesne wykrywanie i uniknięcie zachorowań. Jednak nie możemy zapominać o kobietach, u których choroba jest już zaawansowana. Właśnie dla nich z inicjatywy Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej powstała kampania „Rak Szyjki Macicy – nastawienie na leczenie”, by dać głos kobietom z zaawansowanym rakiem szyjki macicy – grupie pacjentek, które często czują się niewidzialne w systemie.

06 Cze 2025 S.Z.
Otyłość i insulinooporność zwiększają ryzyko rozwoju alzheimera. Do 2050 roku liczba chorych może się podwoić

Otyłość i insulinooporność zwiększają ryzyko rozwoju alzheimera. Do 2050 roku liczba chorych może się podwoić

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba pacjentów chorujących na chorobę Alzheimera będzie wzrastać. Eksperci szacują, że do 2030 roku na całym świecie będzie ich 50–65 mln, a do 2050 roku – nawet dwa razy więcej. Prognozy są alarmujące, dlatego specjaliści zwracają uwagę na konieczność profilaktyki, w tym leczenia otyłości, cukrzycy typu 2 i insulinooporności. Liczne badania potwierdzają, że znacznie zwiększają one ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne.

04 Cze 2025 S.Z.
29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony ekosystem mikroorganizmów wpływa nie tylko na trawienie, ale również na odporność, metabolizm, a nawet funkcje neurologiczne. Mimo rosnącej liczby badań, wiele aspektów jej działania jest wciąż nieodkrytych.

29 Maj 2025 S.Z.
Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Pod hasłem „choroby rzadkie” kryje się długa lista różnych i w większości uwarunkowanych genetycznie schorzeń.

26 Maj 2025 S.Z.
Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto przypomnieć, jak poważne konsekwencje dla zdrowia niesie nadmierna masa ciała. Dr Ewa Piksa, specjalistka chorób wewnętrznych i gastroenterologii, dyrektor ds. klinicznych Grupa LUX MED, wymienia 4 nieoczywiste schorzenia, które towarzyszą nadwadze i otyłości – od bezdechu sennego po nowotwory. Poznaj te choroby i dowiedz się, jak można im zapobiegać, by cieszyć się lepszym samopoczuciem i zdrowiem.

22 Maj 2025 S.Z.