Wymieniamy materac na wiosnę: latex, pianka czy sprężyny? Sprawdź co wybrać Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 13 maja 2018 14:44

Wymieniamy materac na wiosnę: lateks, pianka czy sprężyny? Sprawdź, co wybrać

Chcesz się wygodnie wysypiać i wstawać z nową energią do życia. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy dla siebie materac i nie pogubić się w rynkowej ofercie.

Wiosenny poranek – jest jasno, ciepło, zielono. W takiej scenerii wstaje nam się łatwiej i przyjemniej, ale pod warunkiem, że spaliśmy wygodnie i odpowiednio długo. Na ten drugi aspekt często mamy ograniczony wpływ – tym większego znaczenia nabiera ten pierwszy. Wybór na rynku jest ogromny, na jakiego rodzaju materac się zdecydować?
– Każdy z nas ma nieco inne upodobania i potrzeby względem wygody i poczucia komfortu. Dobrym przykładem może być wrażenie miękkości lub twardości materaca, ale nowoczesne materiały mają też inne właściwości, które warto wziąć pod uwagę – mówi Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo, producenta materacy i łóżek tapicerowanych.

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Jeśli szukasz materaca w klasie ekonomicznej, to zacznij od materacy bonellowych, czyli sprawdzonych i dobrze znanych konstrukcji sprężynowych. Dodajmy jednak, że tylko niewiele droższe są materace kieszeniowe. Ta nazwa pochodzi stąd, że każda sprężyna schowana jest w osobnej kieszeni i ugina się niezależnie od pozostałych. Połóż się po kolei na tych materacach, a poczujesz różnicę. Materac kieszeniowy zapewni ci znacznie bardziej równomierne podparcie kręgosłupa na jego wszystkich odcinkach, co w efekcie decyduje o dobrym wypoczynku oraz zdrowiu.

Delikatne otulenie

Materiał miękki i delikatny, przyjemnie dopasowujący się do linii ciała, a nawet elastycznie reagujący na jego temperaturę – brzmi jak udany sen, prawda? Takie właściwości, pociągające zwłaszcza dla kobiet, ma pianka termoelastyczna. Może być stosowana jako dodatek do różnych materacy, na przykład kieszeniowych. – Wrażenia ze snu na materiale termoelastycznym można porównać do uczucia otulania. Nie ma w tym grama przesady. Ta pianka dostosowuje się do ułożenia ciała niezwykle swobodnie i płynnie – dodaje ekspert Comforteo.

Pianka dla sportowców

Uprawiasz sport? Zapewne wiesz już, jak istotną rolę po intensywnym treningu lub rywalizacji odgrywa regeneracja organizmu podczas snu. Gdy odpoczywasz, materac powinien dokładnie podpierać całe twoje ciało. – Dla osób aktywnych najlepszym wyborem są materace z pianką wysokoelastyczną. To materiał sprężysty, świetnie dostrajający się do kształtu ciała. Dzięki temu zapewnia komfort i regenerację. Dodatkowo, jest też bardzo wytrzymały i dobrze oddychający – podkreśla Artur Wasążnik z Comforteo.

Sen w harmonii

Jeśli na sen masz mało czasu, potrzebujesz materaca, na którym można zasnąć głęboko, a obudzić się w pełni zrelaksowanym. – Warto przyjrzeć się przede wszystkim modelom łączącym w sobie atuty materacy kieszeniowych, pianki termoelastycznej oraz lateksu. Zapewniają najlepiej zbalansowaną sprężystość, większość z nas powie, że równowaga między miękkością a twardością jest tu „w sam raz” – mówi Artur Wasążnik.
Ekspert Comforteo dodaje, że najzdrowsze są te modele, które mają siedem stref twardości: dla głowy, barków, lędźwi, miednicy, ud, łydek i stóp. Gdy położysz się na takim materacu, twoje mięśnie szybko się rozluźnią, co ułatwi ich regenerację, zaś kręgosłup odpocznie z zachowaniem swej naturalnej linii.

Na dłuższą sesję

Lubisz w łóżku oglądać telewizję, surfować w sieci, czytać książkę czy relaksować się przy porannej kawie? Wypróbuj stelaż elektryczny – za pomocą pilota wyregulujesz wysokość oparcia nie tylko dla pleców, lecz także dla nóg. A jaki model materaca wtedy wybrać? Ze stelażem elektrycznym najlepiej współpracują materace w pełni lateksowe oraz w pełni piankowe. W przypadku tych pierwszych warto zwrócić uwagę na zawartość naturalnego mleczka kauczukowego. Może ona być bardzo różna, przy czym najbardziej racjonalne pod względem proporcji jakości do ceny wydają się być materace o zawartości 20% naturalnego lateksu.

Wybór trudny, ale przyjemny

Na pierwszy rzut oka wybór jest nawet bardzo trudny: producenci oferują mnóstwo różnych rozwiązań. Można się w tym pogubić, zwłaszcza jeśli zaczniemy od porównywania różnych materiałów i modeli materacy. Lepiej najpierw skupić się na sobie: odpowiedz na kilka kluczowych pytań dotyczących twoich przyzwyczajeń i potrzeb twojego organizmu.
– Na dokonanie wyboru warto poświęcić nawet kilka godzin, samodzielnie testując różne modele w salonie. Bogaty wybór ułatwia dziś znalezienie materaca najlepszego dla siebie. Dobrze dobrany i odpowiednio użytkowany materac wystarczy nam na wiele lat, zapewniając nam dobry sen, bezpośrednio przekładający się na naszą energię, zadowolenie z życia i zdrowie – podsumowuje Artur Wasążnik.

/źródło - /