Jak prać kołdrę, aby pozbyć się bakterii? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 12 lutego 2018 09:00

Jak prać kołdrę, aby pozbyć się bakterii?

Brak regularnej wymiany pościeli, oprócz obniżenia komfortu snu, może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia. W kołdrach i poduszkach gromadzi się wiele bakterii, grzybów oraz martwych komórek usuwanych przez nasz organizm. Pranie samej poszewki to za mało. Sprawdź, w jaki sposób pozbędziesz się niechcianych gości ze swojej sypialni.

Co kryje się w naszej pościeli?

W ciągu doby człowiek pozbywa się od 0,5 do 2 gramów martwego naskórka, z czego nawet 1/3 podczas snu. W łóżku zalegają miliony martwych komórek, pot i sebum, które są idealną pożywką dla bakterii i grzybów. One same nie stanowią dla nas zagrożenia, ale ich odchody. Alergeny, które się w nich znajdują, mogą prowadzić do kataru, astmy, bólu głowy, a także infekcji skóry.

-„Mikroskopijne pajęczaki stają się coraz częstszą przyczyną alergii. Ponad 60% uczuleń powodowanych jest właśnie przez roztocza. Żyją one w ciepłych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi średnio od 18°C do 21°C, a wilgotność utrzymuje się na poziomie od 70% do 80%. Najczęściej można je znaleźć w pościeli. Po dwóch latach użytkowania poduszki w niemal 10% składa się ona z roztoczy kurzu domowego” - wyjaśnia Beata Przybylak ekspert marki Wendre.

Jak prać kołdry i poduszki?

Wymiana samej poszewki to za mało. By spać w świeżej pościeli wolnej od bakterii powinnyśmy regularne prać również kołdry i poduszki. Dla wyeliminowania drobnoustrojów, zaleca się ich prane średnio co 3-4 miesiące w temperaturze dostosowanej do zaleceń producenta. Przy zakupie kołdry i poduszek warto zadbać o to, aby były one dobrej jakości. Jedynie wtedy tkanina nie ulegnie zniszczeniu podczas prania.

- „Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, każdą kołdrę Wendre można prać w domowej pralce automatycznej, w 60°C. Tak wysoka temperatura pozwoli pozbyć się z pościeli wszelkich nieproszonych gości. Nastawiając pranie na niższe temperatury, warto dodać do niego olejek z eukaliptusa lub drzewa herbacianego, które pomogą w eliminowaniu roztoczy. Jeśli obawiamy się, że podczas prania puch wewnątrz kołdry zbije się, wrzućmy do bębna pralki kilka piłeczek tenisowych. Ugniotą one pościel zapobiegając jej zniszczeniu” – dodaje Beata Przybylak z firmy Wendre.

Jak suszyć kołdry i poduszki?

Oprócz prania, nie mniej ważne jest odpowiednie suszenie pościeli. Można to zrobić zarówno za pomocą suszarki bębnowej, jak i tradycyjnej. W przypadku suszenia mechanicznego, najlepiej nastawić pralkę na dwukrotne wirowanie. Aby nie uszkodzić struktury włókien, z których wykonane jest poszycie, zaleca się suszenie w niskich temperaturach. Jeśli chcemy zachować miękkość i puszystość pościeli, warto kilkakrotnie zatrzymać pralkę i „roztrzepać” kołdrę. Suszenie kołdry w tradycyjny sposób, powinno odbywać się przy całkowitym rozłożeniu pościeli i pozostawieniu jej do pełnego wyschnięcia w pozycji poziomej. W okresie grzewczym najlepiej rozwiesić ją w przewiewnym miejscu obok kaloryfera.

Coś dla alergików

Alergia na roztocza kurzu domowego trwa cały rok. Nie oznacza to, że nic w tej sprawie nie da się zrobić. Walkę z roztoczami najlepiej rozpocząć od wyeliminowania ich z łóżka. Warto zrezygnować z poszewek na kołdrę i poduszki, ponieważ gromadzi się w nich kurz, a co za tym idzie – roztocza. Zamiast tego, lepiej zainwestować w kołdry i poduszki wykonane z tkanin barierowych, przez które nie przenikają roztocza i ich odchody. Taka pościel przepuszcza powietrze, jest lekka i miła w dotyku. Marka Wendre, która od lat zajmuje się produkcją pościeli medycznej posiada linię ANIBACTERIAL – poduszki i kołdry wykonane właśnie z takich tkanin. Zawarta w nich aktywna substancja działa przeciwbakteryjnie. Produkty z linii ANTIBACTERIAL można prać i suszyć w pralce automatycznej w temperaturze 60°C.

Kołdra ANTIBACTERIAL

dostępna w dwóch rozmiarach:
155x200 koszt: 59 zł
200X220 koszt: 74,90 zł

 

 

Poduszka ANTIBACTERIAL

dostępna w dwóch rozmiarach:
50x60 koszt: 26 zł

70x80 koszt: 34 zł

Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.

/źródło - /