Wolontariusze żyją dłużej Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 22 lutego 2016 10:24

WOLONTARIUSZE ŻYJĄ DŁUŻEJ

Przyszedł czas emerytury? Skończyłeś pracę zawodową i zastanawiasz się co zrobić z nadmiarem wolnego czasu? Może warto zrobić coś, na co zawsze go brakowało, czyli na przykład pomóc innym? Przedstawiamy 5 powodów, dla których na emeryturze warto zostać wolontariuszem.

 

Jak dowodzą liczne badania, bezinteresowna praca na rzecz innych nie tylko przyczynia się do większej satysfakcji z życia czy zapobiega depresji i uczuciu odizolowania, lecz również zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o ponad 20 procent. W Polsce osoby powyżej 50. roku życia należą do najmniej aktywnych społecznie. Badanie przeprowadzone przez Eurobarometer wskazuje, że tylko 12 procent mieszkańców naszego kraju w wieku 55 plus angażuje się w wolontariat . Seniorzy powyżej 60. roku życia spośród różnych form aktywności najchętniej wybierają oglądanie telewizji, spotkania ze znajomymi czy korzystanie z oferty kulturalnej. Działalność na rzecz lokalnych społeczności okazała się najmniej popularna – aż 86 procent wyraziło brak zainteresowania takim sposobem spędzania wolnego czasu . Tymczasem istnieje wiele powodów, dla których warto zostać wolontariuszem na emeryturze. Oto niektóre z nich:

1. Poczucie celu w życiu
Osoby, które przeszły na emeryturę, często dysponują dużą ilością wolnego czasu. Daje to szansę zaangażowania się w coś, o czym zawsze marzyły. Seniorzy mają też duże doświadczenie, które mogą wykorzystać jako wolontariusze, a pomaganie innym to okazja do samorealizacji.

2. Poczucie pewności siebie
Bycie wolontariuszem nie wymaga zobowiązania się do codziennej pomocy. Wystarczy zadeklarować się w miarę własnych możliwości. Nawet parę godzin tygodniowo poświęconych jakiejś sprawie daje poczucie przynależności i dumy. Widząc, że to, co robimy, jest istotne i przynosi wymierne rezultaty, czujemy się dobrze z samym sobą i bardziej optymistycznie patrzymy na życie.

3. Nawiązywanie nowych kontaktów
Jednym z głównych powodów, dla których ludzie zapadają na depresję, jest społeczna izolacja. Wolontariat stwarza okazję regularnego kontaktu z innymi, pozwala poznać osoby o różnych zainteresowaniach, doświadczeniu życiowym czy hierarchii wartości. Niemal zawsze jest pracą zespołową, co daje też poczucie wsparcia.

4. Zdrowie i samopoczucie
Dr Suzanne Richards z University of Exeter Medical School wraz z grupą naukowców przenalizowała 40 przeprowadzonych w różnych krajach eksperymentów, w ramach których badano relacje pomiędzy wolontariatem a zdrowiem i szczęściem zaangażowanych w niego ludzi . Wyniki dowodzą, że osoby pomagające bezinteresownie innym są o 22 procent mniej narażone na przedwczesną śmierć. Dojrzali wolontariusze rzadziej cierpią na depresję oraz demencję, a także są bardziej zadowoleni z życia .

5. Zmiana sposobu myślenia o osobach starszych
Warto zerwać z wizerunkiem osoby starszej, usuwającej się w cień i robiącej miejsce młodszym. Seniorzy mają wiele do zaoferowania. Angażując się w wolontariat, osoby 50 plus mogą udowodnić, że są aktywne, zainteresowane ważnymi sprawami i niezbędne w funkcjonowaniu każdej społeczności.


Gdzie można pomagać?
Decydując się na wolontariat, warto odpowiedzieć sobie na pytania: jakie problemy są mi bliskie, co chcę zmienić, w jaki sposób mogę wykorzystać swoje umiejętności i ile czasu jestem w stanie poświęcić na działania charytatywne. Wolontariuszy w dojrzałym wieku starają się pozyskać m.in. Banki Żywności oraz ich organizacje partnerskie. W pomoc można się włączyć na terenie całego kraju, ponieważ Banki Żywności współpracują z ponad 3000 organizacjami partnerskimi odbierającymi żywność. Tylko w 2015 roku pomoc, tj. 140 tys. ton żywności, trafiła do 1.3 mln osób. Taka sieć współpracy wymaga zaangażowania wolontariuszy. Pomagać można na wiele sposobów: m.in. przy sortowaniu i rozładowywaniu żywności, w pracy biurowej, technicznej czy logistycznej.
Więcej informacji na temat Banków Żywności i wolontariatu można znaleźć na stronach: www.bankizywnosci.pl  oraz https://wolontariat.bankizywnosci.pl/ . Dostępna jest także specjalna aplikacja, na której na bieżąco aktualizowane są informacje na temat aktualnych stanowisk pracy.


1.Wolontariat osób dojrzałych w Polsce. Ekspertyza dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Filip Pazderski, Paulina Sobiesiak-Penszko. Czerwiec 2012.
2.K. Wądołowska, Obraz typowego Polaka w starszym wieku. Komunikat CBOS. Styczeń 2010.
3.Richards S, Lang I, Taylor R, et al. Is volunteering a public health intervention? A systematic review and meta-analysis of the health and survival of volunteers. BMC Public Health. 2013.
4.Autorzy raportu zauważają przy tym, że nie jest jasne, czy to rzeczywiście wolontariat tak znacząco poprawia nasze zdrowie, czy może ludzie, którzy się w niego włączają, zwykle cieszą się lepszym samopoczuciem i są bardziej witalni. Na tym polu potrzebne są dalsze badania.

/źródło - Banki Żywności/

Poprawiony: poniedziałek, 22 lutego 2016 10:33