Moralne dylematy w kwestii domu spokojnej starości Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
sobota, 17 października 2015 10:14

Moralne dylematy w kwestii domu spokojnej starości

Czas nieustannie płynie i każdemu z nas przybywa lat. W końcu przychodzi taki moment w życiu, w którym nasi rodzice bądź dziadkowie nie są w stanie poradzić sobie bez opieki osoby trzeciej. Wtedy pojawia się myśl o domu spokojnej starości, a wraz z nią mnóstwo dylematów. Czy mogę tak zrobić? Czy powinienem? Czy warunki i atmosfera panująca w domu spokojnej starości są na tyle dobre, że starsza osoba będzie tam szczęśliwa?

Takie dylematy są normalną kwestią w przypadku rozważania opcji domu spokojnej starości. Zazwyczaj myśl taka pojawia się wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie – z przyczyn różnych – zająć się osobą, która tej opieki wymaga. Bardzo często osoby starsze są schorowane, wymagają ciągłej opieki medycznej, codziennej pielęgnacji oraz szeregu innych kwestii.

Dawniej obowiązek opieki nad osobą starszą był przypisany dzieciom lub wnukom. Nie było domów spokojnej starości, a nawet taka kwestia kompletnie nie wchodziła w grę z przyczyn moralnych. Czy rzeczywiście domy spokojnej starości budzą w nas negatywne odczucia?

Większość z nas ma wrażenie, że to ostateczna ostateczność dla tych, którzy nie mają rodziny, ani nikogo bliskiego kto podjął by się opieki. Obecnie sytuacja domów spokojnej starości wygląda zupełnie inaczej. W czasach, kiedy wszyscy młodzi ludzie są pochłonięci pracą i karierą, zdobycie pieniądza jest dużo cięższe niż to było kiedyś, a domy spokojnej starości stwarzają naprawdę dobre warunki dla osób starszych wymagających opieki – coraz więcej osób korzysta z takiej opcji.

Domy spokojnej starości obecnie to nie tylko miejsce, gdzie można mieszkać. To miejsce, w którym zapewniona jest opieka medyczna, dobre warunki mieszkaniowe i wszystko to, czego każdy potrzebuje. Co więcej, domy organizują dla swoich podopiecznych zajęcia, gry i różnego rodzaju rozrywki, których nie mieli nawet mieszkając w swoim domu. Większość podopiecznych jest w zbliżonym wieku, dzięki czemu osoby starsze nawiązują przyjaźnie, bliskie stosunki, a czasami nawet poznają miłość swojego życia.

Najważniejsze jest jednak to, że osoba starsza otrzymuje opiekę, jakiej my jej zapewnić nie możemy. Osoby niepełnosprawne, często z różnymi schorzeniami wymagają czasu, uwagi i doświadczenia. Te wszystkie kwestie rozwiązuje dom opieki z szeregiem specjalistów na czele, którzy zawsze i wszędzie są chętni do pomocy.

Dom spokojnej starości to w tej chwili luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Opinia publiczna na ten temat niesamowicie się zmieniła i coraz więcej osób korzysta z tego rozwiązania. Dzieci i wnukowie, którzy podejmą decyzją są pewni, że ich bliscy otrzymają w domu wszystko to, czego oni sami nie mogli im zapewnić oraz to, czego osoba starsza potrzebuje.

Mimo tego, kwestia moralna zawsze będzie pod znakiem zapytania. Zawsze będziemy kierować do siebie mnóstwo pytań, czy powinniśmy zdecydować się na dom spokojnej starości? No bo czy to troska czy właśnie brak troski o osobę starszą sprawia, że decydujemy się na taki krok?

Artykuł został przygotowany
Artykuł został przygotowany przez Dom Opieki Wigor w Legionowie - profesjonalna opieka w domowej atmosferze.