Jak poprawnie zrobić rozliczenie zasiłku pogrzebowego Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
sobota, 10 października 2015 13:37

Jak poprawnie zrobić rozliczenie zasiłku pogrzebowego

Śmierć bliskiej nam osoby zawsze wiąże się z ogromnym smutkiem. Tak tragiczne wydarzenia wiążą się jednak z licznymi obowiązkami - załatwieniem mszy pogrzebowej w kościele, podpisaniem umowy z zakładem pogrzebowym, dopilnowaniem wielu formalności i organizacją pogrzebu. Wszystko to wiąże się z dużymi kosztami. Istnieje jednak możliwość uzyskania zasiłku pogrzebowego, który może zrekompensować część wydatków. Komu przysługuje, jak go uzyskać i rozliczać?

 

Koszty pogrzebu nie należą do najniższych. Trudno jednak o ustalenie konkretnych cen, bo kwota, którą zapłacimy zależy od wielu czynników, m.in. od miejsca pochówku (w dużych miastach za samo miejsce na cmentarzu zapłacimy więcej niż w mniejszych miasteczkach i na wsiach) i jego rodzaju (pogrzeb tradycyjny czy kremacja, a jeśli to drugie, to z miejscem na cmentarzu czy nie). - Średnie kwoty to ok. 1700 zł za pojedynczy grób, 2000 zł za grób rodzinny i 720 zł za miejsce na urnę po kremacji zwłok. Do tego należy doliczyć koszty trumny: tańsze, jak sosnowa lub olchowa, to wydatek rzędu 500 zł. Trumna lub urna zazwyczaj wlicza się w kwotę usługi zakładu pogrzebowego, razem z kosztami administracyjnymi, tabliczkami, krzyżami i transportem cena zamyka się w kwocie do 3000 zł. Zapłacimy także za mszę pogrzebową i kolejne msze "w intencji" zmarłego bliskiego. A to już jest kwestia indywidualna w każdym kościele - wylicza pracownik Zakładu Pogrzebowego Anubis 

-Wymienione wydatki nie obejmują postawienia pomnika, ubezpieczenia grobu od uszkodzeń i innych pomniejszych kosztów, jednak faktem jest, że śmierć bliskiej osoby, to poza niewątpliwą tragedią dla całej rodziny, również spory wydatek - dodaje.

Z tego względu można w Polsce starać się o zasiłek pogrzebowy, który pomaga po części zrekompensować koszty pochówku.

Żeby rozliczyć się i uzyskać zasiłek pogrzebowy, należy złożyć wszystkie potrzebne dokumenty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w odpowiednim terminie. Wynosi on 12 miesięcy od daty widniejącej na akcie zgonu, chociaż od tej zasady są wyjątki. Jeżeli nie mogliśmy złożyć dokumentów i wniosku z przyczyn wyjątkowych i niezależnych od nas, np. z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, prawo do zasiłku przysługuje do 12 miesięcy od dnia pogrzebu. - tłumaczy pracownik wrocławskiego zakładu pogrzebowego. - Wiele zakładów tak jak m.in. Anubis, poza tradycyjnymi usługami oferuje także rozliczenie zasiłku pogrzebowego, w imieniu rodziny załatwiając wszystkie niezbędne formalności - dodaje.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby ubezpieczonej, pobierającej emeryturę lub rentę, lub takiej, która w dniu śmierci spełniała wszystkie kryteria co do jej uzyskania, członka rodziny uprawnionej osoby (także dzieci adoptowanych), wnuków, rodzeństwa i rodziców (ojczyma i macochy także). Zasiłek przysługuje także po ustaniu ubezpieczenia, ale tylko wtedy, kiedy zmarły w dniu śmierci pobierał świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek chorobowy lub macierzyński. Wysokość zasiłku pogrzebowego to 4000 zł. Ta kwota przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu (może to być zatem ktoś spoza rodziny).

Dokumenty, o których wspomniał pracownik zakładu, to: skrócony akt zgonu, oryginały rachunków związane z kosztami uroczystości pogrzebowej, akty cywilne lub dowód osobisty osoby zmarłej, zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu po śmierci, dokumenty potwierdzające nasze pokrewieństwo lub spowinowacenie ze zmarłym oraz sam wniosek o przyznanie zasiłku (ZUS Z-12). Należy złożyć je w odpowiednim terminie w ZUS-ie. Jednak jeżeli chcemy oszczędzić sobie dodatkowych formalności związanych z rozliczeniem, warto znaleźć zakład pogrzebowy oferujący kompleksową usługę, w tym uzyskanie i rozliczanie się z zasiłku.

Poprawiony: sobota, 10 października 2015 13:44