Egzosomy w walce ze starzeniem i łysieniem
Wpisany przez s.z.   
sobota, 13 stycznia 2024 18:05

Egzosomy w walce ze starzeniem i łysieniem

Było osocze bogatopłtkowe i komórki macierzyste. Teraz przyszedł czas na egzosomy. Medycyna regeneracyjna często wykorzystuje substancje pochodzenia organicznego, które mają zdolności wspomagające naturalne procesy odnowy organizmu i odbudowę uszkodzonych tkanek. O tym co to są egzosomy, jak działają oraz jak wykorzystuje się je w medynie estetycznej i trychologii mówi dermatolog lek. Anna Bachleda-Curuś z kliniki SCM estetic w Krakowie.


Medycyna regeneracyjna to kierunek mający na celu wykorzystywanie substancji i technologii, które nakłaniaj organizm do samoodnowy – stymulują go i usprawniają procesy zachodzące w nim, tak aby miał zdolność lepszej pracy i naturalnej naprawy uszkodzonych struktur. Cześć z preparatów ma pochodzenie organiczne, nawet autologiczne jak np. osocze bogatopłytkowe czy fibryna bogatopłytkowa. W tym trendzie obecnie dużą popularnością cieszą się egzosomy, które są szeroko wykorzystywane w medycynie również w medycynie estetycznej.

Egzosomy – ważny nośnik organiczny

Egzosomy to nanopęcherzyki (niewielkie cząsteczki o budowie pęcherzykowej), wytwarzane przez komórki macierzyste i komórki mezenchymalne (MSC), krążące w płynach ustrojowych. Transportują i dostarczają one informacje biologiczne do komórek. Ich skład jest niezwykle wartościowy – zawierają szereg składników aktywnych, takich jak m.in: lipidy, białka, peptydy, aminokwasy, kwasy nukleinowe, czynniki wzrostu, cytokiny, elastynę, dzięki czemu efektywnie wpływają na procesy regeneracji, odnowy, odżywienia i nawilżenia skóry. Wykorzystanie egzosomów w medycynie estetycznej jawi się jako nowoczesna i innowacyjna metoda, która prowadzi do rewolucyjnych efektów w zakresie odmładzania i regeneracji skóry.
Jak mówi dermatolog lek. Anna Bachleda-Curuś z kliniki SCM estetic w Krakowie egzosomy wykazują cały wachlarz cennych i istotnych właściwości - biorą udział w komunikacji międzykomórkowej, usprawniają procesy regeneracyjne i naprawcze, działają przeciwzapalnie, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, stymulują procesy angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych) oraz proliferacji (namnażania) komórek.

- Z uwagi na powyższe egzosomy z powodzeniem znajdują zastosowanie w medycynie estetycznej. Poprzez intensywną stymulację komórek skóry właściwej, dzięki nim możemy osiągnąć efekty w procesach odmładzania i regeneracji skóry, a także redukcji oznak starzenia i przebarwień. Wykazują one również niezwykłą skuteczność w terapiach mających na celu zahamowanie nadmiernego wypadania włosów i zapobieganie łysieniu. Zabiegi z wykorzystaniem egzosomów gwarantują poprawę ogólnej kondycji skóry, co bezpośrednio przekłada się na pożądany efekt promiennego wyglądu – wymienia specjalistka.

Egzosomy w terapiach łączonych

Warto również wspomnieć, że egzosomy przyczyniają się do zwiększenia skuteczności innych zabiegów medycyny estetycznej. Warto je więc stosować w pojedynkę oraz w terapiach łączonych. Egzosomy stosuje się w połączeniu z zabiegami, które silnie wpływają na przebudowę i regenerację skóry, co zapewnia maksymalny efekt ich działania i pełne wykorzystanie potencjału odmładzającego ukrytego w składnikach egzosomów. W celu uzyskania efektu odmłodzenia lub regeneracji egzosomy aplikuje się pacjentowi z wykorzystaniem m.in. mikronakłuwania (mezoterapia mikroigłowa), lasera frakcyjnego CO2, radiofrekwencji mikroigłowej RF. Obszary zabiegowe to: twarz, szyja, dekolt, skóra głowy.


- W przypadku zabiegu z użyciem tzw. pena w pierwszej kolejności dokonuje się kontrolowanych uszkodzeń skóry za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalną głowicę z systemem pulsujących igieł, po czym aplikuje się egzosomy na obszar zabiegowy. W ten sposób wprowadzane są one do mikrokanalików, które powstały na skutek mikronakłuć. Warto zauważyć, że już same mikronakłucia wykazują działanie regeneracyjne (prowadzą do powstania zamierzonego stanu zapalnego skóry, który ma na celu jej naprawę i odbudowę - m.in. pobudzenie fibroblastów do wytwarzania głównych białek budujących naszą skórę (elastyny i kolagenu) – mówi lek. Anna Bachleda-Curuś.
Poprzez mezoterapię mikroigłową i technologię frakcyjnego mikronakłuwania egzosomy efektywnie wnikają w głąb skóry, w konsekwencji czego następuje stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, a także procesów regeneracji.
W przypadku stosowania terapii łączonej egzosomy + radiofrekwencja mikroigłowa RF uzyskuje się doskonałe efekty ze względu na zwiększenie stopnia przenikania cennych egzosomów w głębsze warstwy skóry. Mikronakłucia połączone z działaniem fal radiowych zapewniają wyjątkowo silną stymulację skóry do przebudowy, jest to tzw. inteligentny bezinwazyjny termolifting skóry.
Warto zaznaczyć, że zabiegi są w pełni bezpieczne i nie wymagają rekonwalescencji; pacjent w zasadzie od razu może wrócić do codziennych aktywności. Standardowo zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów w określonych ostępach czasu – w zależności od potrzeb pacjenta ustalane jest to indywidualnie przez lekarza wykonującego zabieg.
Procedura z wykorzystaniem egzosomów inicjuje proces silnej przebudowy i regeneracji skóry, który realizuje się w ciągu kilku tygodni, natomiast pierwsze efekty zauważalne są już po pierwszym zabiegu. Ponadto, zaleca się przeprowadzenie serii przypominającej – po upływie ok. 6-12 miesięcy.

Terapia egzosomowa w leczeniu łysienia

Egzosomy wykorzystywane są w leczeniu łysienia każdego typu, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. To przełomowa i w pełni bezpieczna terapia, ponieważ egzosomy wykazują zdolności regeneracyjne komórek macierzystych, przy czym są hipoimmunogenne, czyli doskonale tolerowane przez organizm.

- Zabieg z wykorzystaniem egzosomów na skórę głowy, przeprowadzony metodą mezoterapii przyczynia się do wzmocnienia cebulek, pobudzenia porostu włosów, a także poprawy mikrokrążenia w skórze, co w konsekwencji oznacza wyraźne zagęszczenie włosów oraz zahamowanie ich nadmiernego wypadania. Egzosomy podane w skórę głowy pomagają w regeneracji uszkodzonych, uśpionych mieszków włosowych i odbudowie włosów, stymulują ich ponowny wzrost – wyjaśnia trycholog SCM estetic.
Kurację egzosomową poprzedza wstępna konsultacja ze specjalistą, który indywidualnie dobiera częstotliwość i liczbę zabiegów. Zauważalne rezultaty zazwyczaj obserwuje się po około 6 miesiącach po zastosowaniu leczenia.

/źródło - /