Najlepsze pomysły na aranżację stołu na Boże Narodzenie i sylwestra
Wpisany przez s.z.   
piątek, 22 grudnia 2023 15:33

Najlepsze pomysły na aranżację stołu na Boże Narodzenie i sylwestra

Okres Bożego Narodzenia i następujący po nim sylwester to czas, kiedy gromadzimy się wokół wspólnego stołu. A ten jest wyjątkowo strojny z uwagi na rangę wydarzeń – dekoracje, elegancka zastawa i nakrycie stołu podkreślają uroczysty charakter tych chwil. Jak ozdobić stół na kolację wigilijną i przyjęcie sylwestrowe?

Zazwyczaj to stół na kolację wigilijną jest najbardziej strojny, stając się bardziej skromny w pierwszy i drugi dzień świąt, w zależności od tego, kto nas odwiedzi. Sylwester rządzi się jeszcze innymi prawami – wejście w nowy rok jest okraszone cekinami, błyskotkami i zdecydowanie innym rodzajem menu. Jakie dekoracje wybrać? Zainspirujmy się różnymi propozycjami

- W sklepach i internetowych poradnikach widujemy mnóstwo inspiracji na dekorację stołu w okresie bożonarodzeniowym. Aranżacje często są piękne, a każdy element do siebie pasuje – i tę wskazówkę warto wziąć sobie do serca. Aby dekoracje – świeczniki, lampiony, wieńce czy gałązki – pasowały do zastawy stołowej i się z nią „nie gryzły”. To czego nie polecam, a co często jest przedstawiane na pięknych zdjęciach to brak umiaru – zachowajmy równowagę między ozdobami a serwowanymi posiłkami. Niestety w przedstawionych aranżacjach dekoracje zajmują taką część stołu, że praktycznie ustawienie półmisków z potrawami nie jest możliwe. A przecież w realnym życiu chodzi nie tyle o to, aby stół pięknie wyglądał, ale aby dało się przy nim biesiadować. Zatem pierwsza zasada i świątecznego, i sylwestrowego stołu, to równe proporcje i zostawienie miejsca na przysmaki – podpowiada stylistka marki KiK.

Pomysły na stół wigilijny

Kolejną zasadą pięknie przystrojonego stołu wigilijnego jest przede wszystkim zachowany balans pomiędzy dodatkami a naczyniami, umiejętne połączenie barw i stylistyki. Niezależnie od wybranego stylu – glamour, rustykalnego czy klasycznego – warto przykryć blat stołu białym, eleganckim obrusem, który będzie bazą do kolejnych dekoracji. Teraz czas na serwis – tutaj najbezpieczniejszą opcją jest klasyka – biały, kremowy lub pastelowy, jasny. Może być tradycyjny, okrągły lub kwadratowy. Wybierając właśnie taką ceramikę, możemy bardziej „poszaleć” z kolorami dodatków, mając gwarancję tego, że całość nie będzie zbyt przaśna. Które dodatki warto wybrać?
• Styl klasyczny – w centralnym miejscu stołu umieśćmy stroik wykonany z metalowego świecznika z wysoką świeczką, połączonego zielonym igliwiem i gładkimi bombkami w jednolitym kolorze – może to być złoto, czerwień lub srebro. Inną propozycją jest umieszczenie grubszych świeczek, w różnych rozmiarach, na drewnianej podstawce otoczonej gałązkami jodły. Całość dopełnijmy serwetkami złożonymi na pół w kolorze, który odpowiada stroikowi.
• Styl rustykalny – wykorzystajmy dodatki z naturalnego materiału – drewniane, postarzane świeczniki, wycięte z drewna choinki, rattanowe wieńce, orzechy włoskie czy laski cynamonu. Te ostatnie warto przewiązać czerwoną wstążką z gałązką świerkową i umieścić na talerzu każdego gościa. Nie zapominamy o świetle – ledowy łańcuch poprowadzony dyskretnie przez stół pięknie go rozświetli.
• Styl glamour – lubi błyskotki, dlatego kryształowe, strojne świeczniki sprawdzą się doskonale. Bieżnik ozdobiony kryształkami czy cekinami także będzie pasował. Oprócz tego warto wybrać bombki, figurki czy metalowe choinki w dostojnych kolorach – czerwieni, złocie, srebrze, ale także granacie czy butelkowej zieleni. Do ozdobienia stroika na środek stołu można śmiało wybrać sztuczne, strojne kwiaty i eleganckie kokardy.

Propozycje na sylwestrowy stół

- Sylwestrowy stół powinien błyszczeć, oddając klimat tej wyczekiwanej nocy. Dlatego konfetti rozsypane na białym obrusie, złote girlandy pomiędzy półmiskami czy złote lub srebrne gwiazdy będą strzałem w dziesiątkę. Wybierzmy także serwetki w kontrastujących odcieniach: złoto, czerń lub granat. Warto wybrać kryształowe świeczniki lub odwrócić kieliszki, a na podstawie umieścić proste świeczki. Nie zapominajmy o kryształowych kieliszkach, które będą czekały na północ oraz butelce szampana, która może chłodzić się specjalnym wiaderku lub szklanym naczyniu wypełnionym lodem – mówi ekspertka KiK i dodaje: jeśli mamy taką możliwość, to możemy umieścić nad stołem lustrzaną dyskotekową kulę lub ustawić w salonie projektor, który stworzy niezapomniany klimat tej nocy.
Pomysłów na aranżację świąteczno-sylwestrowego stołu jest wiele i z pewnością znajdziemy wśród tych propozycji coś, co trafi w nasz gust. Jednak najważniejsze jest, aby przy tym stole móc się dobrze bawić i przyjemnie spędzić czas.

/źródło - /