Szczepionka przeciw grypie firmy Viatris, jest już dostępna na zbliżający się sezon grypowy 2023-2024
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 18 sierpnia 2023 13:53

Szczepionka przeciw grypie firmy Viatris, jest już dostępna na zbliżający się sezon grypowy 2023-2024

Viatris, globalna firma zajmująca się opieką zdrowotną, ogłasza, że rozpoczęła dystrybucję dawek czterowalentnej szczepionki przeciw grypie w Polsce, w ramach przygotowań do sezonu 2023-24. Tym samym szczepionka jest już dostępna w hurtowniach farmaceutycznych i aptekach. Umożliwi to środowisku medycznemu efektywnie rozpocząć realizację szczepienia profilaktycznego i już dziś zabezpieczyć pacjenta na sezon grypowy 2023-2024.

Co istotne, z dniem 1 lipca 2023 nastąpiła ważna zmiana w zakresie refundacji szczepionki przeciwko grypie. Wierzymy, że taka zmiana wpłynie na poprawę poziomu wyszczepialności wśród polskich pacjentów.

W nadchodzącym sezonie grypowym z refundacji 50% będzie mógł skorzystać każdy pacjent w wieku powyżej 6. miesiąca życia, a więc zarówno dorośli jak i dzieci. Dla kobiet w ciąży i pacjentów 75+ szczepionka będzie bezpłatna.

Wraz ze zbliżającym się końcem lata, sezon grypowy czeka tuż za rogiem

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne szczepienie1. Szczepienia rekomendowane są każdej osobie od 6 miesiąca życia, w tym przede wszystkim dla osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg oraz rozwój powikłań, takich jak kobiety w ciąży, dzieci poniżej 59 miesiąca życia, osoby w wieku podeszłym, czy pacjenci z wybranymi chorobami przewlekłymi oraz i pracownicy służby zdrowia2. Szczepienie przeciwko grypie chroni osoby w Twoim otoczeniu, ponieważ w rzeczywistości również rodzina i znajomi osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu i rozwoju powikłań mogą narażać swoich bliskich.

Szczepieniaważnym elementem strategii zapobiegania grypie: najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwojowi jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne przyjmowanie szczepienia przeciwko grypie.

Zdaniem eksperta najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom są szczepienia: „Szczepienia przeciwko wirusowi grypy to 90 lat historii i mają ugruntowaną pozycję w profilaktyce. (..) Szczepienia to rutynowe postępowanie medyczne, które polega na immunizacji w celach profilaktycznych. Zawsze profilaktyka jest tańsza niż leczenie skutków choroby” - wskazał prof. Antczak w rozmowie z redakcją Cowzdrowiu.pl. 7Zaszczepienie już co piątego dziecka zmniejszy ryzyko wystąpienia grypy wśród reszty populacji o blisko 50%. Jako przykład wskazuje się Wielką Brytanię, gdzie szczepienia dzieci na grypę prowadzone są w szkołach, co wpłynęło na odsetek zaszczepionych dzieci, który wynosi ok. 70%” - podkreśla prof. Jackowska. Prof. Jackowska dodaje że dzięki takim działaniom można ograniczyć występowanie grypy w całym społeczeństwie. 8

W ostatnim sezonie grypa powróciła po prawie dwóch latach niskiego poziomu zakażeń. Sezon grypowy w Europie rozpoczął się w minionym sezonie wcześniej niż w czterech poprzednich: zapadalność na grypę w pierwszych 21 tygodniach znacznie przewyższyła tę zgłaszaną w tym samym okresie w poprzednich latach, a liczba przyjęć do szpitali z powodu grypy rosła od jesieni ubiegłego roku4,5,6. Epidemia grypy trwała dłużej niż zwykle, do końca lutego 2023 r., z 5,2-krotnym wzrostem liczby wykryć w porównaniu z tym samym okresem sezonu 2021-2022.

Biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzedniego sezonu, jeszcze ważniejsze jest zidentyfikowanie i wdrożenie środków zapobiegawczych w celu ograniczenia potencjalnie poważnych w skutkach epidemii grypy w kolejnych sezonach. Pierwszym krokiem w celu ochrony ludzi przed grypą jest terminowe dostarczanie dawek szczepionki przeciw grypie, a nawet przewidywanie terminów przed rozpoczęciem sezonu grypowego.

Wczesne zaopatrzenie oznacza gotowość do stawienia czoła nadchodzącemu sezonowi grypowemu, kiedy tylko się rozpocznie. W Viatris, gdzie naszą misją jest zapewnienie ludziom na całym świecie najwyższej jakości opiekę na wszystkich etapach życia, dążymy do zaspokojenia potrzeb rynku, ściśle współpracując z instytucjami w celu zapewnienia dostępu do naszej szczepionki przeciw grypie, demonstrując nasze zdecydowane zaangażowanie w ochronę osób w wieku od 6. miesiąca życia.

Literatura:

  1. https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm (dostęp: czerwiec 2023 r.)
  2. Dostępne pod adresem: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal)(dostęp: czerwiec 2023 r.)
  3. Dostępne pod adresem: https://www.cdc.gov/vaccines/adults/reasons-to-vaccinate.html (dostęp: czerwiec 2023 r.)
  4. Charakterystyka wirusa grypy]. Dostępne pod adresem: https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Influenza-characterisation-February-2023.pdf (dostęp 23 czerwca)
  5. https://www.who.int/europe/news/item/01-12-2022-joint-statement---influenza-season-epidemic-kicks-off-early-in-europe-as-concerns-over-rsv-rise-and-covid-19-is-still-a-threat (dostęp 23 czerwca)
  6. Flu News Europe. Season overview [Przegląd sezonu grypowego w Europie]. Dostępny pod adresem: https://flunewseurope.org/SeasonOverview (dostęp 23 czerwca)
  7. Wypowiedź z dnia 2022-11-24 dla redakcji "Co w zdrowiu" , https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/prof-a-antczak-bac-nalezy-sie-chorob-a-nie-szczepien; dostęp z dnia 11.08.2023
    1. Wypowiedź z dnia 2021/12/22 dla redakcji Świat Lekarza: https://swiatlekarza.pl/szczepienie-przeciw-grypie-zmniejsza-ryzyko-powiklan-u-dzieci/; dostęp z dnia 11.08.23

Informacje o Viatris

Viatris Inc. (NASDAQ: VTRS) to globalna firma zajmująca się obszarem zdrowia, która dokłada wszelkich starań, by zapewnić ludziom na całym świecie najwyższą jakość opieki na wszystkich etapach życia. Zapewniamy dostęp do leków, dbamy o zrównoważone działania, opracowujemy innowacyjne rozwiązania i wykorzystujemy naszą zbiorową wiedzę, aby dostarczyć jak największej liczbie osób nasze produkty i usługi za pośrednictwem naszej jedynej w swoim rodzaju Global Healthcare Gateway®. Powstała w listopadzie 2020 r. firma Viatris łączy wiedzę naukową, produkcyjną i dystrybucyjną ze sprawdzonymi możliwościami regulacyjnymi, medycznymi i handlowymi, aby dostarczać wysokiej jakości leki pacjentom w ponad 165 krajach. W portfolio Viatris znajduje się ponad 1400 zatwierdzonych cząsteczek aktywnych z szerokiego zakresu obszarów terapeutycznych, obejmujących zarówno choroby niezakaźne, jak i choroby zakaźne, w tym marki rozpoznawalne na całym świecie, złożone leki generyczne i oryginalne, portfolio leków biopodobnych oraz tych dostępnych bez recepty. Zatrudniając około 38 000 pracowników na całym świecie, Viatris ma siedzibę główną w USA, a centra globalne znajdują się w Pittsburghu w Szanghaju i Hyderabadzie w Indiach. Dowiedz się więcej na investor.viatris.com i odwiedź nas na Twitterze, LinkedIn, Instagramie oraz YouTube.

 /źródło - fot. Pixabay /


Poprawiony: piątek, 18 sierpnia 2023 14:21