Tramwaj zwany pożądaniem przejedzie przez Polskę PDF
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 18 maja 2023 19:23

Tramwaj zwany pożądaniem przejedzie przez Polskę

Przyszli lekarze będą w przyjaznej atmosferze edukować o HIV


 

Już 19 maja rozpoczyna się akcja studentów medycyny „Tramwaj zwany pożądaniem”. W tramwajach i autobusach, w przyjaznej atmosferze i przy muzyce edukatorki i edukatorzy z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland będą wyjaśniać, jak zabezpieczać się przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Akcja jest współfinansowana ze środków pochodzących z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.
Wolontariuszki i wolontariuszy będzie można spotkać podczas majowych juwenaliów studenckich w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie, a w Bydgoszczy – w czerwcu. Informacje na temat profilaktyki HIV znajdą się także w mediach społecznościowych IFMSA-Poland, w tym na Facebooku Stowarzyszenia.

„Będziemy jeździć w centrach miast pomiędzy popularnymi klubami oraz miejscami imprez studenckich. W drodze z jednego punktu do drugiego, a w niektórych miastach przed nimi, będzie można dowiedzieć się czegoś ważnego o chorobach przenoszonych drogą płciową, w tym HIV, dostać bezpłatne prezerwatywy i porozmawiać z edukatorami. Każdy pasażer otrzyma pamiątkowy bilet z adresem najbliższego Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego” – mówi Julia Młyńska z IFMSA-Poland, Koordynatorka Ogólnopolska Projektu.
Majowe działania IFMSA w przestrzeni miejskiej to dopiero początek. IFMSA-Poland pamiętało również o tych, którzy z różnych powodów nie dotrą do Tramwajów na ulicach miast. W mediach społecznościowych stowarzyszenia długo jeszcze będą pojawiać się posty informacyjne i konkursy z nagrodami promujące bezpieczne zachowania seksualne.”

„Cieszę się, że mogliśmy w tym roku ponownie wesprzeć kampanię „Tramwaj zwany Pożądaniem”. To popularna i jednocześnie bardzo ważna akcja. Mamy już skuteczne terapie na HIV pozwalające normalnie żyć z wirusem do późnej starości, ale epidemia nie została jeszcze opanowana. Przeciwnie. Liczba nowo wykrywanych zakażeń rośnie. Jedynym sposobem walki z HIV jest edukacja, a dzięki projektowi IFMSA-Poland, o zagrożeniu co roku dowiadują się tysiące młodych i nie tylko młodych ludzi w całej Polsce” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Tramwaje i autobusy zwane pożądaniem pojadą w tym roku w Polsce według następującego harmonogramu:

Warszawa 19 oraz 26 maja
Poznań 19 maja
Szczecin 19 maja
Gdańsk 20 maja
Lublin 20 maja
Łódź 20 maja
Opole 22-24 maja
Olsztyn 25 maja
Wrocław 25 maja
Zielona Góra 26 maja
Katowice 26-27 maja
Bydgoszcz 13 czerwca

Drugi etap działań edukacyjnych IFMSA-Poland dotyczących HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową zaplanowany jest na 1 grudnia, czyli na Światowy Dzień AIDS.

***** *** ***** *** *****
Konkurs Pozytywnie Otwarci
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 2,5 miliona złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

/źródło - /{fccomment}

Poprawiony: czwartek, 18 maja 2023 19:44