Przychodzi senior do fizjoterapeuty
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 25 października 2022 15:06

Przychodzi senior do fizjoterapeuty

W wieku senioralnym należy dbać o sprawność mięśni i stawów, bo to podstawa zdrowia całego organizmu. Profesjonalne wsparcie w tych problemach zapewni fizjoterapeuta. Kiedy wybrać się na wizytę – wyjaśnia Aleksander Trybicki, fizjoterapeuta Centrum Medycznego Damiana.

- Czego osoba w wieku senioralnym może szukać u fizjoterapeuty?

Aleksander Trybicki, fizjoterapeuta Centrum Medycznego Damiana: Pacjent w każdym wieku może uzyskać u fizjoterapeuty skuteczną pomoc, a seniorzy mogą odnieść z niej szczególne korzyści. Fizjoterapeuta ogląda pacjenta całościowo i robi pogłębiony wywiad. Pyta o przebyte urazy i kontuzje, jak również o choroby występujące najczęściej w tym wieku. Zalecając terapię, musi uwzględnić całościowy wywiad chorobowy. Wielokrotnie zdarza się, że fizjoterapeuta zauważy problem, którego nie widzi lekarz opiekujący się pacjentem.

- Z jakimi dolegliwościami najczęściej zgłaszają się seniorzy?

AT: To najczęściej bóle kręgosłupa. Pacjenci zwykle skarżą się na odcinek lędźwiowy, ale równie często kłopoty im sprawia odcinek szyjno-piersiowy. Często zdarzają się bóle stawów kolanowych i barkowych. Kolejną częstą dolegliwością jest ograniczona ruchomość stawów, czy to w efekcie dawnych niedoleczonych urazów, czy zmian zwyrodnieniowych. Czasem narzekają na ostrogi piętowe, które również mogą przyprawić o duży ból.

- Na jaką pomoc mogą liczyć?

AT: To, z czym pracujemy z pacjentem, to ogólne usprawnienie ciała, zwiększenie zakresów ruchu różnych stawów, zmniejszenie dolegliwości poprzez ćwiczenia. Dobieramy razem z pacjentem optymalny zestaw ćwiczeń. Pokazujemy, jak je prawidłowo wykonywać, na co zwracać uwagę. Do tego terapia manualna – masaże, mobilizacje stawowe, praca z więzadłami, mięśniami i powięziami. Taka terapia może znacząco podnieść ogólny stan zdrowia i komfort życia w późnych latach. Sprawniejsze ciało lepiej sobie radzi z różnymi chorobami, a człowiek ma więcej energii.

- Czyli wszystko sprowadza się do ruchu i aktywności fizycznej.

AT: W dużej mierze tak. Aktywności fizycznej nie powinno odpuszczać się w żadnym wieku. Sport,
w rozsądnych ilościach zalecam wszystkim pacjentom. Seniorzy powinni zwracać uwagę, żeby sport nie był zbyt forsowny, nie prowadził do urazów i zbytniego zmęczenia. Ale regularny ruch wpływa pozytywnie na cały organizm: zapobiega obniżaniu się masy mięśniowej, co jest bardzo częste w zaawansowanym wieku, poprawia mobilność stawów, obniża ryzyko chorób jak udar, cukrzyca typu drugiego, nadciśnienie, czy nawet depresja. Spadek masy mięśniowej to początek dalszych problemów – człowiek szybko się męczy, ma mniejsze łaknienie. Słabo odżywiony organizm staje się podatny na choroby, ale też na urazy, bo mięśnie są naszym pancerzem ochronnym. Do tego ruch ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego.

- Jaką aktywność powinni więc wybierać seniorzy?

AT: Nie należy doprowadzać do nadmiernego obciążenia organizmu, które objawia się silną zadyszką, zmęczeniem, bólami mięśni i stawów. Zalecane są na przykład szybkie marsze, spacery z kijkami. Pozytywnie działa aqua aerobic czy zajęcia na basenie. Wskazana jest jazda na rowerze, ale też taniec – bardzo przyjemna forma aktywności. Można przyjrzeć się różnym zajęciom grupowym w klubie fitness jak joga, pilates, zdrowy kręgosłup. Tu jednak warto poprosić instruktora o chwilę uwagi, czy poprawnie wykonujemy ćwiczeniam by sobie nie zaszkodzić. Mając kilkanaście osób na sali, instruktor nie zawsze może przyjrzeć się wszystkim osobom ćwiczącym. Ogólnie rzecz biorąc – pracując z małymi obciążeniami, bez dużej zmienności interwałowej, nie powinniśmy zrobić sobie krzywdy.

- Ile czasu powinniśmy przeznaczać na ruch?

AT: WHO zaleca minimum 150 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o średniej intensywności lub 75 minut o wysokiej intensywności. W praktyce może to być pół godziny dziennie przez pięć dni w tygodniu. Jeśli ćwiczymy co drugi dzień, możemy ten wysiłek rozciągnąć do 40 minut.

- O co powinien pacjent zapytać fizjoterapeutę na pierwszej wizycie?

AT: Przede wszystkim opowiedzieć dokładnie swój problem (dolegliwości, objawy, czas trwania). Powiedzieć o chorobach towarzyszących. W razie wątpliwości fizjoterapeuta powinien dopytać o ciśnienie, problemy z sercem i układem krążenia. Następnie sprawdzi ogólną sprawność organizmu. Może zauważyć coś, na co pacjent przestał już zwracać uwagę, a co również może być źródłem problemów. Na pewno nie należy się wstydzić czy wmawiać sobie, że tylko zawraca się specjaliście głowę drobiazgami.


 

Centrum Medyczne Damiana
Centrum Medyczne Damiana (CMD) istnieje od 1994 r. Zapewnia pacjentom szeroki zakres opieki medycznej w ośmiu przychodniach w Warszawie oraz w Szpitalu. Pracują w nich lekarze wszystkich specjalności, z wieloletnią praktyką kliniczną zdobytą w wiodących placówkach polskich i zagranicznych.

Centrum Medyczne Damiana oferuje kompleksowy zakres konsultacji lekarzy, badań diagnostycznych; obrazowych i laboratoryjnych, rehabilitację i profilaktykę zdrowotna. W Szpitalu Damiana wykonywane są operacje w zakresie chirurgii ogólnej, ortopedii, okulistyki, laryngologii i ginekologii.

Zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów gwarantowane są w oparciu o długoletnie doświadczenie lekarzy pracujących w Centrum Medycznym Damiana i najwyższe standardy w procesie leczenia. Wysoka jakość znalazła odzwierciedlenie w zdobytych przez CMD certyfikatach i nagrodach, takich jak: „Akredytacja Centrum Monitorowania Jakości”, Certyfikat ISO, „Szpital bez bólu”, „Bezpieczny Pacjent”, „Godło Quality International 2017” oraz „Miejsce przyjazne przyszłej Mamie”.

W ciągu 27 lat swojego istnienia Centrum Medyczne Damiana ugruntowało swoją silną pozycję na rynku prywatnych usług medycznych. O unikatowości jego usług świadczą: indywidualne, przyjazne podejście do pacjentów, kompleksowa opieka medyczna, wysokie kwalifikacje personelu, a także zwracanie szczególnej uwagi na profilaktykę zdrowia.

Centrum Medyczne Damiana angażuje się także w działania charytatywne i współpracuje z m.in. z takimi organizacjami jak: UNICEF Polska, WOŚP oraz Fundacja Spełniamy Marzenia.

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 25 października 2022 15:37