Wystarczy jedna saszetka, czyli sposoby na odświeżenie wnętrz na każdą kieszeń
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 24 października 2022 11:33

Wystarczy jedna saszetka, czyli sposoby na odświeżenie wnętrz na każdą kieszeń

Jak wynika z danych serwisu Oferteo.pl., w pierwszej połowie roku 2022 Polacy nie rezygnowali z remontów, mimo drogich materiałów budowlanych. Niestety nie każdego stać na ten krok. Szalejąca inflacja utrudnia, a wręcz uniemożliwia wielu osobom przeprowadzenie gruntownych zmian. Zakup farb czy nowych mebli wiąże się z ogromnymi wydatkami. Na szczęście są sposoby na to, by nie rezygnować całkowicie z metamorfozy wnętrz i nie nadwyrężając domowego budżetu cieszyć się nowym otoczeniem. Oto praktyczne porady, jak tego dokonać.

Tania metamorfoza wnętrz – czy to możliwe?

Od 2020 roku ceny materiałów budowlanych każdego miesiąca systematycznie rosną, co wielu osobom skutecznie odbiera zapał do odnawiania czy remontowania wnętrz. Na gruntowne remonty decydują się raczej Ci, których domy czy mieszkania naprawdę tego potrzebują, a nie gdy mają ochotę „coś” zmienić, ponieważ czują taką potrzebę. Remonty zawsze wiązały się z różnego rodzaju wysiłkiem, ale i radością z efektu, podczas gdy dziś kojarzą się głównie z ogromnymi wydatkami. Ci, którzy nie dysponują wolnym budżetem na zakup farb, nowych mebli czy angażowanie sztabu fachowców, nie muszą wcale brać kredytu, by spełnić swoje marzenia. Istnieją bowiem alternatywne i praktycznie bezkosztowe sposoby na odnowę wnętrz. Z pomocą przychodzą wracające do łask metody samodzielnego odnawiania mebli oraz wszelkiego rodzaju tkanin. O czym dokładnie mowa?

Pomaluj swój świat dzięki barwnikom do tkanin

Niezwykle oszczędnym sposobem na szybką i łatwą metamorfozę wnętrz są barwniki do tkanin. Dzięki nim w prosty sposób można nadać zupełnie nowe oblicze każdemu pomieszczeniu, zmieniając kolor firanek, zasłon, pościeli, poszewek, obrusów czy jakichkolwiek innych tkanin. Zamiast kupować nowe, warto, zgodnie ze swoim stylem, w dowolny i kreatywny sposób odmienić to, co już mamy w szafie - tworząc na tkaninach przeróżne wzory i mozaiki. Farbowanie za pomocą barwników do ubrań to metoda nie tylko dostępna dla każdego, ale również niezwykle oryginalna oraz uniwersalna, bowiem w efekcie tworzymy coś, czego nie będzie miał nikt inny.

Bogaty wybór kolorów oraz mnogość materiałów, jakie możemy farbować sprawiają, że ta barwniki do tkanin zyskują coraz większe grono fanów. – Farbowaniu można poddać zarówno bawełnę, wiskozę, len, stylon, jedwab, trykotaż, a nawet tkaniny mieszane, które zawierają maksymalnie 50% syntetyków – wylicza Kamil Maślanka, ekspert marki REKOL. – Co więcej, barwniki można dowolnie mieszać, uzyskując zupełnie nowe kompozycje kolorystyczne – dodaje.

Wyblakły dywan? Stara poduszka? A może spłowiały koc? We wszystkich tych przypadkach wystarczy zaledwie jedna saszetka barwnika, by móc cieszyć się nowym, efektownym dodatkiem, który odmieni wystrój wnętrza.

Nowe meble? Nie, dziękuję

Z pomocą tym, którzy chcą bardziej spektakularnej odmiany wystroju, ale niekoniecznie chcą kupować nowe meble, wymieniać balustrady czy stolarkę okienną, przychodzi bejca do drewna. Dzięki niej możemy zmienić kolor schodów, poręczy, okien, drzwi, mebli domowych, tarasów, płotów i wszelakich drewnianych elementów wystroju. I w tym aspekcie szeroka gama kolorystyczna pozwala nam na dowolne wariacje, zgodnie z własnymi upodobaniami. – Specjalna bejca w saszetkach to produkt stworzony dla surowego drewna. Można ją z powodzeniem aplikować także na meble pokryte bejcą nitro - ta właściwość produktu pozwala na zmianę wyglądu popularnych mebli z tzw. sieciówek – podkreśla Michał Tracz, ekspert marki REKOL.

Dekorowanie drewna bądź powierzchni drewnopochodnych bejcą to ogromna oszczędność oraz możliwość dowolnego wystylizowania wnętrz. Pragniesz zielonych, żółtych, pomarańczowych akcentów w swoim domu? Nie musisz od razu malować całych mebli. Niesamowity efekt daje pomalowanie niektórych, wybranych elementów drewnianych, które będą stanowić oryginalne akcenty.

Do It Yourself – Ty też potrafisz!

Nadawanie nowego koloru meblom czy tkaninom za pomocą bejcy i barwników to tylko jeden z wielu sposobów na oszczędne metamorfozy wnętrz. Moc inspiracji tkwi w rosnącej popularności na DIY, czyli własnoręcznego wykonywania rzeczy zamiast kupowania nowych. Wystarczą jedynie pomysł, dobre chęci i zapał do działania, a można uzyskać naprawdę spektakularne efekty. Proste półki z desek, stoliki z palet, a nawet tak drobne modyfikacje jak zmiana gałek do mebli na takie z odzysku, mogą zupełnie odmienić wnętrze. A wszystko to bez uszczerbku dla domowego budżetu, za to z dużym prawdopodobieństwem, że DIY zamieni się w dobrą zabawę.

/źródło - /