Jesienna chandra – dowiedz się, jak ją zwalczać! PDF
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 16 września 2022 13:27

Jesienna chandra – dowiedz się, jak ją zwalczać!

Coraz mniejsza ilość światła słonecznego i jesienna aura mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Chandra, czyli obniżony nastrój podczas tej pory roku dokucza wielu osobom. Dużo słyszymy o „jesiennej depresji”, ale nie zawsze wiemy, jak sobie z nią poradzić. Jak odczarować jesień i zapewnić sobie dobry humor?

Victoria Iwanowska

Chandra a depresja

Często potocznie zamiennie używamy stwierdzenia „jesienna chandra” lub „jesienna depresja”. Należy podkreślić różnicę między jesienną chandrą, która jest chwilowym obniżeniem nastroju, a depresją, która jest chorobą. W psychiatrii istnieje pojęcie depresji sezonowej (SAD - z ang. seasonal affective disorder), która pojawia się najczęściej cyklicznie w konkretnych porach roku. SAD pojawia się zwykle jesienią i zimą, kiedy mamy mniej światła słonecznego, ale depresja ma wiele oblicz i różne podstawy, zarówno biologiczne, jak też środowiskowe.

Warto zaznaczyć, że depresja jest chorobą i nie należy jej ignorować. Kiedy przez dłuższy czas odczuwamy zmęczenie, smutek, apatię czy brak energii do życia to znak, że czas skonsultować się z lekarzem. Specjalista może zalecić odpowiednie zadbanie o siebie oraz leczenie farmakologiczne lub/i psychoterapię.

Jak walczyć z jesienną chandrą?

Jedną z opcji radzenia sobie z niedostatkiem słońca jest naświetlanie się specjalnymi lampami. Fototerapia jest wskazywana przez specjalistów jako jedna z metod zwalczania depresji sezonowej. Zaczęto ją stosować już w latach 80.! Na fototerapię można się udać do gabinetu lub zakupić swoją lampę i stosować ją w domu.

Dodatkowo warto zadbać o wzmocnienie odporności oraz zdrowe posiłki, korzystać ze skarbów jesieni, np. dyni, czy też kiszonek oraz suplementować minerały i witaminy, szczególnie magnez oraz witaminę B, C i D. Wprawdzie organizm nieco zwalnia, nie zapada jednak w sen zimowy, dlatego należy utrzymywać aktywność fizyczną i naturalnie zwiększać liczbę endorfin, zwanych hormonami szczęścia.

Jednym z najprzyjemniejszych, ale również skutecznych sposobów na podniesienie nastroju jest... przytulanie. Uwalnia ono oksytocynę, czyli hormon dobrego samopoczucia. Naukowcy spierają się, czy takie przytulenie powinno trwać minimum 6 czy 20 sekund, ale często potwierdzają, że przytulenie „na misia” ma na nas pozytywny wpływ. Można rzucając się w objęcia spytać “6 czy 20 sekund?”, co może wywołać dodatkowy uśmiech.

W poszukiwaniu słońca

Innym skutecznym rozwiązaniem może okazać się... wyjazd do miejsca, gdzie aura jest znacznie przyjemniejsza. Jeśli w pracy pozostał nam urlop do wykorzystania, warto wykorzystać go szczególnie wtedy, gdy czujemy, że nasz nastrój ulega pogorszeniu.

- Zawsze zachęcam ludzi do mądrego rozporządzania swoimi dniami wolnymi. Im więcej ich zaoszczędzimy, tym częściej możemy pozwolić sobie na regenerację sił. Jak to zrobić? Polecam łączenie urlopu z weekendami, przed wyjazdem i po powrocie, zamiast np. wylotu w środku tygodnia. W ten sposób możemy cieszyć się dłuższym wypoczynkiem, bez tracenia urlopu i dodatkowo odpocząć – podpowiada Victoria Iwanowska, CEO agencji [vi:] oraz ŚlubZaGranicą.Pl.

A co, jeśli nie mamy już dni wolnych? Wtedy , warto wybrać się na workation. To wyjazd, podczas którego łączymy pracę z odpoczynkiem. W ten sposób możemy podróżować i zwiedzać nowe miejsca, jednocześnie nie wykorzystując urlopu. To doskonałe rozwiązanie, jeśli mamy możliwość pracy zdalnej! Ciekawym rozwiązaniem jest też company workation, czyli wyjazd z całym zespołem pracowników. Pracodawcy, którzy decydują się na taką opcję cenią sobie możliwość integracji pracowników i poprawy ich efektywności. Może warto więc porozmawiać z przełożonym o takiej możliwości?

- Jeśli podróże to nasza pasja i chcemy częściej podróżować, warto wziąć pod uwagę zostanie cyfrowym nomadą. Gdy prowadzimy firmę, gorąco zachęcam do zostania biznesowym nomadą. W ten sposób możemy podróżować po całym świecie, bez stałego miejsca zamieszkania, jednocześnie prowadząc swoją działalność. – dodaje Victoria Iwanowska, biznesowa nomadka.

Jesień nie musi być smutna

Z życia warto korzystać przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Nawet te uważane za „ponure” pory roku mają swoje zalety. Takie, jak chociażby fakt, że mamy więcej czasu na czytanie w długie, jesienne wieczory, czy też schowanie się pod ciepłym kocem z kubkiem pysznej herbaty. Nie zapominajmy jednak, że zawsze, kiedy zły nastrój utrzymuje się dłużej – warto skonsultować się ze specjalistą!

/źródło - /

Poprawiony: piątek, 16 września 2022 13:42