Sposób na nudę podczas wiosennych spacerów
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 15 kwietnia 2022 17:36

Sposób na nudę podczas wiosennych spacerów

Im na zewnątrz bardziej wiosennie i ciepło, tym więcej czasu spędzamy z naszymi pupilami na spacerach. Jeśli chcemy, by ten czas dawał przyjemność zarówno nam, jak i naszym czworonożnym przyjaciołom, zastanówmy się, jakie gry i zabawy pozytywnie wpłyną na kondycję i dobrostan naszego psa, możemy też zapytać doradców klienta w sklepach Maxi Zoo.

Jeśli chcesz zapewnić swojemu pupilowi nie tylko odpowiednią dawkę ruchu, ale też zabawy, która przyczyni się do utrzymania jego sprawności na długo, na spacery – szczególnie te dłuższe – zabierz ze sobą kilka zabawek, które uprzyjemnią wam wspólnie spędzony czas. Eksperci Maxi Zoo chętnie doradzą, co będzie idealnie pasować do naszego pupila. Wiele interesujących pomysłów znajduje się na stronie www.maxizoo.pl/doradzamy/zabawa-i-zajecie-pupila/

Zabawa na okrągło

Piłka to najlepszy przyjaciel opiekuna psa. Doskonale sprawdza się w aportowaniu. Jeśli chcemy zwiększyć zasięg rzutu, warto zaopatrzyć się w wyrzutnię – na przykład ręczną, która wyglądem trochę przypomina łyżkę wazową. Wyrzucona za jej pomocą piłka poleci na tyle daleko, że nawet duży zwierzak porządnie się zmęczy biegnąc po nią. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą wody dla naszego pupila, ale też dla siebie, bo w ciepły dzień my również możemy poczuć pragnienie. Warto też nagrodzić naszego psa po każdym przyniesieniu piłeczki – na początku powinien być to przysmak, by utrwalić pozytywne skojarzenie, później wystarczy sama pochwała, pogłaskanie czy przytulenie. Więcej informacji na temat nauki aportowania znajduje się na stronie www.maxizoo.pl/magazyn/pies/zachowanie/aportowanie/ Pamiętajmy jednak, że spacer nie może polegać wyłącznie na aportowaniu. Ważna jest socjalizacja naszego zwierzaka z innymi psami, a także rozwijanie zmysłu węchu i obserwacji - możemy na przykład ukryć kilka przysmaków, żeby nasz pupil mógł ich poszukać.

Droga do zabawy

Agility to tor przeszkód dla psów. Sprawdź, czy w twojej okolicy nie ma placu zabaw dla psiaków – zazwyczaj są na nich ustawione różne przeszkody. Jeśli nie ma, lub uznasz, że jest on nie najlepiej dostosowany do twojego czworonożnego przyjaciela (na przykład przeszkody są przeznaczone dla większych ras), możesz zaopatrzyć się w elementy takiego toru. Doradcy klienta w sklepach Maxi Zoo podpowiedzą, co wybrać, biorąc pod uwagę temperament i wielkość twojego psa. Większość elementów toru agility jest składana, można więc bez problemu zabrać je ze sobą do parku czy na łąkę. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się tunel czy drążki do slalomu. Oczywiście nie zapominamy o chwaleniu i nagradzaniu swojego psa po przejściu całego toru przeszkód. Taka forma aktywności sprzyja zacieśnianiu pozytywnych relacji pomiędzy opiekunem i jego czworonożnym przyjacielem.

A może rowerem?

Opiekunowie psów pewnie niejednokrotnie z żalem rezygnują z tej formy wspólnego spędzania wolnego czasu. Niesłusznie. Oczywiście, musimy wziąć pod uwagę stan zdrowia naszego pupila, jednak jeśli pod tym względem nie ma żadnych przeciwskazań, możemy spokojnie planować taką aktywność, jednak powinniśmy się do niej dobrze przygotować. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel należy do którejś z mniejszych ras lub jest już psim seniorem, warto nasz rower zaopatrzyć w odpowiedni transporter lub przyczepkę, a podczas postojów dać zwierzęciu czas na wybieganie się lub eksplorację terenu. Dla większych psów, które będą nam towarzyszyć na swoich czterech łapach przez całą wycieczkę, przeznaczone są specjale smycze rowerowe, które są wyposażone w zintegrowaną sprężynę łagodzącą gwałtowne szarpnięcia oraz element zabezpieczający z rzepami, rozdzielający się w przypadku zbyt mocnego szarpnięcia. Taka smycz ma rozdzielnik ze specjalnym uchwytem mocowanym do siodełka. W czasie całej wycieczki powinniśmy bacznie obserwować naszego pupila i robić odpowiednie postoje na regeneracje sił, węszenie i picie.

Przed wyruszeniem na pierwszą wyprawę, aby uniknąć niespodzianek, musimy naszego psa przyzwyczaić do nowej sytuacji – czyli do transportera lub przyczepki, jak również do smyczy rowerowej. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek podczas pierwszej, dłuższej wyprawy.

Piesza wycieczka czy bieganie?

Jeśli lubimy wędrować, to dlaczego nie mamy tego robić z naszym psem? Przy wyborze tej formy spędzania wolnego czasu również musimy zwrócić uwagę na kondycję i stan zdrowia naszego psa. Na wszelki wypadek dla małych ras możemy zabrać ze sobą odpowiedni transporter w formie plecaka lub torby, tak by nasz pupil mógł odpocząć w razie zmęczenia. Każdy pies, towarzyszący nam w trekkingu, powinien mieć na sobie szelki z elementami odblaskowymi, a opiekun powinien zaopatrzyć się w specjalną smycz, która nie tylko pozwoli mieć wolne ręce, ale też sprawdzi się, jeśli zamiast pieszych wędrówek wolimy jogging.

Cieplejsze dni warto wykorzystać na wzmocnienie kondycji fizycznej zarówno swojej, jak i swojego psa. Wspólne wiosenne zabawy i wyprawy na pewną będą dla was przyjemnością. Niezależnie od wybranej formy aktywności zawsze zabieramy ze sobą wodę, przysmaki i woreczki na odchody.

Małe lenistwo też nie jest złe

Jeśli w ciepły wiosenny dzień marzymy o chwili na leżaku na przykład z dobrą książką, to... też jest dobre rozwiązanie. Musimy jednak pamiętać, żeby zapewnić zajęcie naszemu psu. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się zabawki napełniane przysmakami lub specjalne zabawki-gryzaki. Nasz pupil z radością zajmie się wydobywaniem z nich smaczków lub zabawą , a my będziemy mogli oddać się błogiemu lenistwu.

A co z kotami? Większość kotów uwielbia drapaki, zabawy z wędką czy gonienie myszki, która dla większej zachęty może być wypełniona kocimiętką. Świetną zabawę zapewni naszemu małemu tygryskowi smakula – czyli kulka wypełniona przysmakami. Eksperci Maxi Zoo chętnie doradzą, jakie zabawki będą pasować do temperamentu naszego zwierzaka.

/źródło - /