Czym jest żywienie medyczne?
Wpisany przez WP   
środa, 23 marca 2022 12:31

Czym jest żywienie medyczne?

Żywienie medyczne to sposób dostarczania organizmowi cennych składników odżywczych w sytuacjach skrajnych – gdy pacjent z różnych względów nie może spożywać normalnej, zbilansowanej diety. Kiedy zachodzi zapotrzebowanie na produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego?

Nutridrink dla seniora – co to jest?

Istnieje wiele sytuacji, w których przydatny okazać się może specjalny Nutridrink dla seniora. Jest to posiłek o wysokiej gęstości odżywczej i energetycznej w postaci płynnej niczym jogurt pitny, o łagodnym smaku. Niewielka porcja takiego Nutridrinka dostarcza organizmowi wysokiej jakości aminokwasów, tłuszczów i węglowodanów, a także witamin i minerałów niezbędnych do utrzymania prawidłowej masy ciała i utrzymywania funkcji życiowych.

Skład takich preparatów jest opracowany w taki sposób, aby całkowicie mógł zastąpić normalne posiłki, lub częściowo uzupełnić dietę w makroskładniki. Dzięki takim napojom specjalnego przeznaczenia żywieniowego można skuteczniej dbać o pacjentów hospitalizowanych lub rekonwalescentów.

Kiedy wymagane jest żywienie medyczne?

Najczęściej nutridrinki dla seniorów, które można znaleźć na https://apteczkadziecka.pl stosuje się w przypadku osób starszych hospitalizowanych, unieruchomionych, sparaliżowanych, po ciężkich operacjach. Są niezbędne, gdy pacjent nie może samodzielnie gryźć, ale jego układ pokarmowy funkcjonuje prawidłowo i nie jest wymagane żywienie pozajelitowe. Płynny pokarm to duże ułatwienie dla seniorów, którzy mają problemy z samodzielnym jedzeniem, gryzieniem i połykaniem.

Żywienie medyczne jest niezbędne, aby utrzymać prawidłową masę ciała u pacjentów w ciężkim stanie lub niesamodzielnych, aby uniknąć ich zagłodzenia. Niedobór składników odżywczych w późnym wieku może spowodować szybkie pogarszanie się stanu zdrowia. Można temu zapobiegać, podając starszej osobie produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego zapewniające właściwą ilość kalorii i składników odżywczych.

Jakie nutridrinki można wybrać dla seniora?

Najważniejszymi składnikami w napojach tego typu dla seniorów jest oczywiście białko w ilości pozwalającej na utrzymanie sytości i zapobieganie utracie tkanki mięśniowej, oraz błonnik pozwalający na prawidłowe trawienie wszystkich składników odżywczych. W przypadku osób leżących podaż włókna pokarmowego jest szczególnie ważna, ponieważ są one bardziej niż osoby aktywne narażone na zaparcia.

W sprzedaży dostępne są takie wysokoenergetyczne napoje białkowe z różnymi ważnymi dodatkami w wielu ciekawych smakach: truskawkowym, czekoladowym, waniliowym, kawowym czy innym. Dzięki tej różnorodności można podawać seniorowi posiłki w tej postaci w akceptowanym przez niego smaku, różnicując nieco tę wyjątkową dietę. Choć Nutridrinki są sprzedawane bez recepty, warto zapytać lekarza prowadzącego o wskazania do tego sposobu żywienia. Nie zawsze całkowicie musi ono zastępować klasyczną dietę lekkostrawną – może być tylko jej uzupełnieniem, co z punktu widzenia dietetycznego jest dla pacjenta korzystniejsze.