Zwierzęta w sylwestrową noc
Wpisany przez S.Z.   
środa, 29 grudnia 2021 14:07

Zwierzęta w sylwestrową noc

Sylwestrowa noc to dla większości osób radość i okazja do świetnej zabawy, lecz dla opiekunów zwierząt – bywa powodem do niepokoju i zmartwienia. Huk wybuchających sztucznych ogni to ogromny stres dla większości naszych pupili, któremu jest trudno zaradzić.

 

Choć psy i koty zostały udomowione dawno temu, musimy pamiętać, że są to zwierzęta o bardzo czułych zmysłach, które kiedyś były im niezbędne do przeżycia. Dźwięk wybuchających sztucznych ogni potrafi osiągnąć poziom wyższy niż przy starcie odrzutowca, co dla doskonałego i niezwykle czułego słuchu naszych ulubieńców jest prawdziwą torturą i może wywoływać fizyczny ból. Co gorsza, zabawa fajerwerkami często zaczyna się już wieczorem w sylwestrową noc i potrafi trwać przez wiele godzin, z kumulacją o północy. Przez cały ten czas nasi czworonożni przyjaciele są atakowani przez huk i błyski, które kojarzą się im z piorunami. Przy takim zalewie bodźców zwierzęta są przerażone, próbują się ukryć, znaleźć bezpieczne miejsce.

Co zrobić, by nasi pupile mogli przywitać Nowy Rok w miarę komfortowo? Jeśli w naszym domu zamieszkał szczeniak lub kociak, możemy go wcześniej przyzwyczajać do głośnych dźwięków – jest szansa, że dzięki temu unikną stresu w sylwestrową noc. Jeśli jednak pod naszym dachem mieszka dorosły osobnik, ta metoda się nie sprawdzi i musimy poszukać innych rozwiązań.

Przede wszystkim odpowiednio zabezpieczmy okna. Powinny być zamknięte, bez opcji mikrorozszczelnienia, żeby jak najlepiej wygłuszyć dobiegający hałas. Opuszczamy rolety, zamykamy żaluzje, zaciągamy zasłony – im więcej warstw, tym mniej dźwięków i błysków przebije się do domu. Możemy też nastawić głośniej telewizor czy włączyć muzykę, ale tylko pod warunkiem, że rzeczywiście zauważymy efekt takiego działania. Obserwujmy naszych przyjaciół – zależnie od potrzeby i charakteru mogą potrzebować naszej obecności lub wolą wyszukać sobie miejsce, w którym będą czuć się bezpiecznie. Mogą to być miejsca nietypowe – pod szafą czy w wannie. Pozwólmy im tam zostać – zostawmy zapalone światła, możemy obok postawić miskę z wodą, położyć ulubiony kocyk czy maskotkę. Dobrze jest zaglądać do naszego zwierzęcia co jakiś czas, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Jeśli wybieramy się na zabawę sylwestrową, koniecznie zapewnijmy naszemu zwierzęciu towarzystwo, z którym czuje się bezpiecznie. Najlepiej jednak jeśli zostaniemy z nim w domu, a na imprezę wybierzmy się w karnawale.

Jeśli z naszych doświadczeń z poprzednich lat wynika, że nasz pupil bardzo źle znosi wystrzały pomimo zapewnienia mu jak najlepszych warunków, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju środki odstresowujące dla zwierząt. W ofercie Maxi Zoo można znaleźć między innymi obroże, dyfuzory i pasty uspokajające, wpływające pozytywnie na samopoczucie zwierząt. W przypadku kotów pomocne mogą być dyfuzory z feromonami, które pomagają im się odprężyć. Dyfuzor wkładamy do gniazdka w pomieszczeniu, w którym kot spędza najwięcej czasu. Innym rozwiązaniem, które można zastosować zarówno dla psów i kotów, są obroże z feromonami, opracowane i polecane przez weterynarzy. Również dla obu gatunków przeznaczone są pasty, które zawierają chmiel i melisę cytrynową, aby wspomóc relaks i dobre samopoczucie.

Ostatnim sposobem pomocy naszym pupilom jest wizyta u weterynarza. Do gabinetu należy udać się kilka dni wcześniej, a lekarz dobierze odpowiednie środki uspokajające, dostosowane do wagi, kondycji i wieku zwierzęcia. Należy je podawać ściśle według zaleceń, by nie zaszkodzić naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Dzięki naszej trosce i uważności jest szansa, że zwierzęta przeżyją ten trudny okres bez większego stresu. Interesujące porady na ten temat znajdują się na stronie www.maxizoo.pl/magazyn/pies/zachowanie/sylwester-z-psem/ , warto tam zajrzeć, jeśli ważny jest dla nas komfort naszego pupila.

*****
Maxi Zoo weszło na polski rynek w 2012 roku i od tego momentu jest najprężniej rozwijającą się siecią sklepów dla zwierząt w naszym kraju. W 2021 roku Maxi Zoo Polska po raz 7 zdobyło tytuł: „NAJLEPSZY SKLEP STACJONARNY” w konkursie TOP FOR DOG 2021 stając się ponownie numerem 1 wśród sklepów dla zwierząt oraz otrzymało nagrodę za najlepszą inicjatywę społeczną „Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt”. Aktualnie spółka dysponuje 63 sklepami działającymi w kilkunastu miastach, m.in. w: Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Opolu, Sosnowcu, Białymstoku, Wołominie, Piasecznie, Lublinie, Wrocławiu, Bytomiu, Gdyni, Gdańsku, Swarzędzu, Tychach, Krakowie, Łodzi, Milanówku, Zabrzu, Tarnowie, Kaliszu czy Radomiu, Szczecinie i Zielonej Górze. W 2019 roku sieć rozpoczęła sprzedaż online i otworzyła sklep – www.maxizoo.pl. W czerwcu ubiegłego roku Maxi Zoo dołączyło do największego multipartnerskiego Programu Bonusowego w Polsce - PAYBACK. Maxi Zoo jest częścią Grupy Fressnapf, która działa w 11 krajach europejskich, głównie pod szyldem Maxi Zoo, generując rocznie obroty na poziomie 2 mld euro. W każdym ze sklepów można znaleźć w ofercie ponad 6000 produktów znanych firm w przystępnych cenach oraz produkty marek dostępnych wyłącznie w tej sieci (karmy i akcesoria): Premiere, Select Gold, Real Nature czy Dogs Creek.

Filozofia marki i cały koncept biznesowy sieci został oparty na wartościach, u podstaw których leży przekonanie, że „Zwierzęta wzbogacają nasze życie dzień po dniu i to jest to, co nas łączy”. Konsekwentnie realizując tę ideę, sieć prowadzi aktywne działania na rzecz zwierząt. Od początku działalności w Polsce, Maxi Zoo angażuje się w szereg charytatywnych akcji społecznych oraz pomaga bezdomnym zwierzętom. Współpraca ze schroniskami, wolontariat, wsparcie odpowiedzialnej adopcji, współpraca z GOPR, OTOP czy Strażą dla Zwierząt to m.in. główne działania CSR firmy w Polsce.

/źródło - /

Poprawiony: środa, 29 grudnia 2021 14:16