Komfortowy wypoczynek seniora, czyli jak dobrze zaprojektować sypialnię dla osoby starszej?
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 19 listopada 2020 17:58

Komfortowy wypoczynek seniora, czyli jak dobrze zaprojektować sypialnię dla osoby starszej?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. W niej śpimy, odpoczywamy, wyciszamy się i regenerujemy siły. Dlatego ważne jest jej odpowiednie wyposażenie, dopasowana aranżacja oraz oczywiście wygodne i funkcjonalne miejsce do spania. Jest to szczególnie ważne przy przygotowywaniu sypialni dla seniora, mającego większe potrzeby i wymagania. Powinniśmy zapewnić im szczególne udogodnienia, aby czuli się jak najlepiej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy urządzaniu wnętrza dla starszej osoby?

Przy aranżowaniu sypialni dla seniora ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy do czynienia z osobą schorowaną, wykazującą problemy z poruszaniem się lub po prostu mającą mniej siły do codziennych czynności. A taką codzienną praktyką jest poranne wstawanie i wieczorne przygotowanie do snu. Dlatego powinniśmy zadbać o dobór odpowiedniego łóżka i materaca, aby osoba starsza nie miała trudności z komfortowym funkcjonowaniem w sypialni. Oprócz tego, znaczące są meble: odpowiednia wysokość półek i szafek bez konieczności schylania się. O czym szczególnie warto pamiętać przy przygotowywaniu sypialni dla seniora?

Dopasowane łóżko

Właściwie dobrane łóżko to podstawa aranżacji sypialni seniora. Powinno być wysokie, by umożliwiało swobodne wstawanie i siadanie bez konieczności zbędnego wysiłku. Takie wymagania z całą pewnością spełniają łóżka kontynentalne, które są stabilne, wysokie i zachwycają pięknym wykończeniem. Zaletą takiego łóżka jest także niesamowity komfort snu, jaki dają nam jego trzy warstwy: podstawa ze sprężynami bonnelowymi lub kieszeniowymi, materac właściwy oraz nakładka – twarda lub miękka w zależności od preferencji użytkownika. Niektóre łóżka kontynentalne wyposażone są dodatkowo w stelaż elektryczny, umożliwiający regulowanie wysokości zarówno od strony głowy, jak i nóg. Dzięki temu zapewni odpowiednie podtrzymanie oraz będzie świetnym podparciem pleców i głowy podczas czytania książki czy spożywania posiłków w łóżku. Pamiętajmy jednak, że ostateczna wysokość łóżka powinna by dopasowana do wzrostu seniora: nie może być ono zbyt wysokie, aby nie było konieczności wspinania się na jego powierzchnię.

Wygodny i funkcjonalny materac

Materac dla seniora powinien zapewniać podparcie dla kręgosłupa, rozpraszać zaabsorbowaną wilgoć oraz posiadać właściwości antybakteryjne. Bez tych funkcji trudno będzie zadbać o odpowiednią higienę snu i zdrowie. Dobrze dobrany materac jest szczególnie ważny, jeśli mamy w bliskim otoczeniu starszą osobę, której stan wymaga ciągłego przebywania w pozycji leżącej. Trafnym rozwiązaniem będzie wybór materaca z pianką termoelastyczną, dopasowującą się do kształtu ciała oraz zapewniającą doskonałe podparcie każdego odcinka kręgosłupa.
Dobór odpowiedniego materaca powinien być priorytetem, aby zapewnić jak największy komfort wypoczynku starszej osoby. Zwróćmy również uwagę, by struktura materaca umożliwiała odpowiednią wentylację. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi drobnoustrojów i grzybów. Taki przepływ powietrza wzmacnia m.in. odpowiednia tkanina oraz taśma wentylacyjna, zastosowana na przykład w pokrowcu materaca Maya. Ważne, by dla zapewnienia najwyższej higieny snu można go było wyprać w wysokiej temperaturze, np. 60 stopni oraz żeby posiadł zamek dookoła materaca tzw. 360 stopni, który umożliwia łatwe ściągnięcie pokrowca, co jest istotne w przypadku starszych i słabszych osób. – podpowiada Artur Wasążnik – ekspert marki Comforteo.

Dostępne oświetlenie

Ważna jest także kwestia zapewnienia dopasowanego do pory światła. O poranku sprawdzą się ciemne, półprzeźroczyste zasłony. Stworzony półmrok nie będzie męczył oczu zbyt ostrym światłem zaraz po przebudzeniu. Natomiast wieczorem warto zapewnić ciepłe oświetlenie o umiarkowanej jasności oraz włączniki główne przy łóżku, tak aby nie trzeba było niepotrzebnie wstawać. Lampka nocna powinna mieć dobrze widoczny i dostępny w zasięgu ręki przełącznik. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie listwy ledowej podłogowej o niskim natężeniu światła, tak aby doświetlały one drogę do wyjścia z sypialni.

Wbrew pozorom, urządzenie sypialni dla osoby starszej to niemałe wyzwanie. Warto wcześniej poznać potrzeby i wymagania seniora oraz oczywiście zaproponować komfortowe elementy aranżacji jak wysokie łóżko czy wygodny materac. Pamiętajmy jednak, że ostateczny głos ma ten, który będzie korzystał z projektowanej sypialni.

/źródło - /