Naturalna czy syntetyczna – jaką pościel wybrać na lato?
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 28 czerwca 2020 22:23

Naturalna czy syntetyczna – jaką pościel wybrać na lato?

Za nami pierwsze w tym roku upały. Choć z utęsknieniem czekaliśmy na wakacyjne miesiące, gorące dni i noce, prędzej czy później, zaczną dawać się nam we znaki. Ze względu na to, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na jakość naszego snu, warto zadbać o to, by w sypialni pojawiła się pościel z wypełnieniem odpowiednim na upalne miesiące. Jakie wypełnienie okaże się najlepsze? I jakie tkaniny powinny zagościć w naszych sypialniach?

Choć w ostatnich tygodniach mogliśmy już doświadczyć gorących dni i bardzo ciepłych nocy, największe uderzenie wysokich temperatur dopiero przed nami. Lato to oczywiście miesiące związane ze wzmożoną turystyką i aktywnością na świeżym powietrzu – dlatego warto zadbać o odpowiednią regenerację, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i energią do działania. Niestety odpoczynek w trakcie upalnych nocy może być znacznie utrudniony. Na szczęście istnieje co najmniej kilka sposobów, które pozwolą nam przygotować sypialnie na gorące tygodnie. Bardzo ważna jest pościel i tkaniny – jakie okażą się najlepszym wyborem?

Czy pościel z naturalnym pierzem jest dobra na lato?

Bez wątpienia każdy rodzaj wypełnienia pościeli ma swoje wady i zalety. Dlatego istotne jest to, by zmieniać pościel w zależności od pory roku, z którymi zmieniają się również nasze potrzeby w zakresie zdrowego odpoczynku. Co prawda pościel z wypełnieniem z naturalnego pierza zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, ale jej najważniejszą właściwością jest utrzymywanie ciepła. Nie będzie to więc najlepszy wybór – zwłaszcza w bardzo gorące noce. Problematyczna jest również kwestia czyszczenia pościeli z naturalnego pierza oraz to, że nie rekomenduje się jej alergikom. Dlatego latem zdecydowanie lepiej zastąpić ją innym rodzajem pościeli, która zapewni nam większy komfort letniego odpoczynku.

Jakie są największe zalety wypełnienia syntetycznego?

Bardzo dobrym rozwiązaniem na lato okaże się pościel syntetyczna, której wypełnienia stanowią włókna poliestrowe lub sylikonowe w kształcie małych kuleczek lub rurek. Największą zaletą tego typu pościeli jest możliwość prania jej w warunkach domowych, a to oczywiście ułatwia dbanie o higienę miejsca do odpoczynku w sypialni. Pościel z wypełnieniem syntetycznym jest również bezpieczna dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie i uczulenia. Co więcej, efekt przyjemnego ochłodzenia w trakcie upalnych nocy pomogą nam uzyskać poduchy ze specjalnym, syntetycznym wypełnieniem: - Problem z zasypianiem i wybudzaniem się w trakcie gorących nocy jest nam doskonale znany. Jak możemy sobie z tym poradzić? Najważniejszym czynnikiem jest tutaj przewiewność zastosowanych materiałów. Pianka Gelax, którą stosujemy w naszych poduchach sprawdza się latem, ponieważ charakteryzuje się właśnie doskonałą przewiewnością, a przy tym właściwościami żelu, polegającymi na przejmowaniu nadmiaru ciepła z ludzkiego ciała. Dzięki temu osoba śpiąca może odczuwać w nocy przyjemne ochłodzenie, wydobywające się z wnętrza poduszki. Tę samą piankę stosujemy również w materacach i nakładkach na materace, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób każdy może stworzyć miejsce do odpoczynku, w pewnym sensie, odporne na wysokie temperatury i zapewnić sobie komfort termiczny w trakcie snu – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Poszwy i poszewki – jakie najlepiej sprawdzą się latem?

Wybierając tzw. bieliznę na pościel warto mieć na uwadze kilka najważniejszych wyznaczników. Poszwy i poszewki na lato powinny być przede wszystkim lekkie, przewiewne i niezatrzymujące ciepła – dzięki temu unikniemy pocenia się w trakcie snu, które zdecydowanie źle wpływa na komfort regeneracji. Najlepszymi tkaninami okażą się: jedwab i satyna bawełniana. Oba materiały są gładkie, naturalne i niezwykle przyjazne dla skóry. Co więcej, w kontakcie ze skórą pozwalają odczuć przyjemne, choć raczej krótkotrwałe ochłodzenie. Z kolei warto zrezygnować z tkanin rekomendowanych na chłodne, zimowe noce. Są nimi: wełna, flanela oraz jersey (materiał dzianinowy).

Wysokie temperatury nie muszą być jednoznaczne z trudnościami w zasypianiu oraz z zaburzonym snem. Wystarczy odpowiednio wcześniej przygotować swoją sypialnię na upalne lato. Odpowiednio dobrana pościel oraz tkaniny pomogą nam błogo odpoczywać i regenerować siły nocą, by w ciągu dnia cieszyć się świetnym samopoczuciem i pokładami letniej energii.

/źródło - /