Światowy Dzień Ziemi – 5 prostych kroków ku temu, by żyć bliżej Matki Natury
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 28 kwietnia 2020 13:29

Światowy Dzień Ziemi – 5 prostych kroków ku temu, by żyć bliżej Matki Natury

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Coroczne święto uświadamia nam, jak ważna jest ekologia i świadome zarządzanie zasobami naturalnymi w naszym życiu i nie tylko. Tegoroczne obchody były nietypowe ze względu na panującą od długiego czasu suszę i pandemię. Natura coraz częściej woła o pomoc, a my nie możemy pozostać wobec tego obojętni - musimy robić dla niej wszystko co w naszej mocy. Podpowiadamy jak w 5 prostych krokach być bardziej eko.


 

Światowy Dzień Ziemi jest corocznym świętem, podczas którego inicjowane są różnego typu akcje społeczne, mające uświadomić ludziom, jak bardzo powinniśmy dbać o naturę. W ubiegłych latach sprzątaliśmy lasy, wymienialiśmy zużyte sprzęty elektroniczne na sadzonki roślin czy sadziliśmy drzewa. Jednak o ziemię trzeba dbać cały rok – nie tylko od święta. Zacznij już dziś w urodziny Matki Ziemi.

5 kroków by życiu bliżej Matki Natury

Wprowadzenie zdrowych i proekologicznych nawyków do swojego życia nie jest łatwe - początkowo pochłania więcej czasu i często może wprowadzić w zakłopotanie. Są jednak proste metody na to, by w naszym życiu zagościła świadomość ekologii i znaczenia surowców naturalnych. W ten sposób poprawimy nie tylko stan naszej planety, ale również wpłynie to pozytywnie na nasze samopoczucie w tym trudnym czasie, kiedy większość czasu spędzamy w czterech ścianach.
1. Segregacja śmieci
Najprostszy i zarazem najtrudniejszy do zrealizowania cel. Mówi się o nim dużo, jednak wielu z nas niestety woli zapłacić więcej za wywóz odpadów zmieszanych, niż postawić w swojej kuchni oddzielne kosze. Segregacja zajmie Ci dosłownie kilka minut więcej dziennie, a pozostawisz po sobie zdecydowanie mniejszy ślad węglowy. Co i rusz warto pogłębiać swoją wiedzę na temat segregacji i gdzie wrzucać poniektóre odpady.
2. Nie kupuj na zapas
Unikniesz dzięki temu marnowania żywności i gromadzenia zapasów, które z czasem tracą swoje właściwości i termin przydatności. Żyjemy w czasie pandemii i jak najrzadziej staramy się wychodzić, jednak do planowania tygodniowych zakupów też musimy podchodzić z głową i jeszcze dokładniej sprawdzać daty przydatności do spożycia. Nie ma potrzeby generowania produkcji i składowania produktów w domowej spiżarce. Bezsensowne gromadzenie nie służy nikomu, a już na pewno nie naszej planecie.
3. Zamień chemiczne detergenty na naturalne środki czyszczące Twój dom.
Innowacyjne wyciągi z roślin mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne chemiczne płyny, spraye czy mydła. Posiadają dokładnie takie same właściwości czyszczące, a dodatek chociażby wyciągu z pestek grejpfruta usuwa także bakterie i grzyby, jak również ich zarodniki. Takie produkty znajdziesz na przykład w ofercie nowej polskiej marki BeSymbio. Ich niezwykłe właściwości są również zamknięte w szkle, co dodatkowo doceni Matka Natura.
4. Wspieraj lokalny biznes
Polski rynek obfituje w świetne marki, firmy czy fabryki. Kupując polskie produkty zmniejszasz potrzeby importu, a co za tym idzie transportu, który pozostawia bardzo duże ilości Co2 w naszej atmosferze. Dodatkowo, dajesz pracę i możliwość zarobku otaczającym Cię biznesom – w czasie pandemii to szczególnie ważne.
5. Ogranicz plastik
To staje się coraz prostsze, dzięki świadomości firm. Butelkowaną wodę zamień na zdatną do picia kranówkę, zabieraj ze sobą bawełniane torby na zakupy, a w aucie miej zawsze „rezerwową skrzynkę”, gdybyś nie zabrał wielorazówek. Nie kupuj ogórków, cukinii czy cytryn owiniętych w folię, zapakuj je w bawełniany woreczek. Nieprzetworzony ponownie plastik rozkłada się nawet ponad 1000 lat, a jego cząsteczki przedostają się do mórz i oceanów.
Świadomość ekologii, naturalnych składników i tego, że zasoby Ziemi są wyczerpalne to ogromnie ważny element edukacji każdego z nas. Żyjemy szybko, intensywnie i nie martwimy się zazwyczaj o to, co będzie za kilka bądź kilkanaście lat. Czas to zmienić – podziękuje nam za to Matka Natura.

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 28 kwietnia 2020 13:47