Poduszki ortopedyczne - kto potrzebuje
Wpisany przez W.P.   
sobota, 15 lutego 2020 11:18

Poduszki ortopedyczne - kto potrzebuje

Poduszki ortopedyczne stają się coraz bardziej popularnym produktem. Sprawdź, czy również ich potrzebujesz!

Poduszki ortopedyczne są kojarzone z osobami, które mają problemy z kręgosłupem, zwłaszcza z odcinkiem szyjnym. Tak naprawdę, poduszki ortopedyczne są przeznaczone dla każdego, ponieważ można stosować je profilaktycznie. Pomagają utrzymać ułożenie kręgosłupa w prawidłowej pozycji, rozluźniają mięśnie przykręgosłupowe i poprawiają jakość snu. Kto szczególnie powinien pomyśleć o zakupie poduszki ortopedycznej.

 

Działanie poduszki ortopedycznej

Poduszka ortopedyczna jest wyprofilowana w taki sposób, by utrzymywać prawidłową pozycję kręgosłupa. Tradycyjne poduszki mają tendencję do odkształcania się, powodują zapadanie się głowy, ponieważ są zbyt miękkie oraz wpływają negatywnie na spięte mięśnie odcinka szyjnego. Większość poduszek ortopedycznych jest wypełnionych pianką poliuretanową lub pianką termoplastyczną, która ma zdolność do zapamiętywania ułożenia ciała. Jednocześnie, jest na tyle twardym materiałem, że nie ulega odkształceniom.

Poduszka ortopedyczna podpiera głowę oraz szyję, dzięki czemu kręgosłup znajduje się w naturalnej, rozluźnionej pozycji.

Każdą poduszkę należy dobrać indywidualnie, ponieważ różnią się one między sobą rozmiarem, poziomem twardości i rodzajem wypełnienia. Wybór zależy nie tylko od indywidualnych preferencji względem miękkości poduszki, ale też od dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego oraz pozycji spania (na brzuchu, plecach lub na boku). Przed decyzją o zakupie poduszki, warto zapoznać się z dokładną specyfikacją podaną przez producenta oraz zaleceniami użytkowania. Pianka termoplastyczna sprawdzi się lepiej u osób borykających się z uciążliwymi bólami kręgosłupa, a pianka poliuretanowa jest lepszym wyborem przy wybieraniu poduszki profilaktycznej.

Dla kogo poduszka ortopedyczna?

Poduszki ortopedyczne można stosować już od 2. roku życia w celu odpowiedniej profilaktyki. Oczywiście, taka poduszka powinna mieć odpowiedni rozmiar. Za duża lub za mała nie będzie spełniała swojej funkcji profilaktycznej i terapeutycznej.


Poduszki ortopedyczne są szczególnie polecane dla osób:

  • prowadzących siedzący tryb życia
  • spędzających dużo czasu przy komputerze
  • cierpiących na problemy z kręgosłupem, zwłaszcza odcinkiem szyjnym
  • którym dokucza ból barków, szyi lub głowy
  • zwracającym uwagę na zdrowy styl życia i higienę snu
  • z tendencją do nieprawidłowego ułożenia ciała w czasie snu
  • cierpiących na zaburzenia snu
  • borykających się ze sztywnością mięśni i bolesnościami w obrębi karku lub głowy
  • doświadczających zaburzeń snu

Poduszki ortopedyczne mają działanie terapeutyczne, ale też profilaktyczne, dlatego są polecane dla każdego, kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych np. nie doświadczył ciężkiego urazu kręgosłupa. W przypadku wątpliwości, należy skonsultować stosowanie poduszki ortopedycznej z fizjoterapeutą lub lekarzem.

Zalety poduszki ortopedycznej

Poduszka ortopedyczna pomaga utrzymać prawidłową pozycję kręgosłupa, ponieważ podpiera głowę i szyję w czasie snu. Sprawdza się, jeżeli śpimy na plecach i boku, ale też na brzuchu, dlatego nie ma ograniczeń w jej stosowaniu pod względem preferowanej pozycji snu.

Do pozostałych zalet należy udrożnienie dróg oddechowych, dzięki czemu poduszka pomaga zwalczyć problem chrapania w czasie snu. Działa też pozytywnie na krążenie (ze względu na prawidłowe ułożenie ciała) oraz układ nerwowy. Pomaga zniwelować poziom stresu oraz wpływa na jakość snu.

Źródło: https://podmed.pl/poduszki-ortopedyczne

Poprawiony: sobota, 15 lutego 2020 11:32